Dhimbja e dhemballes & dhembit gjate nates: Si te veprojme?

Pas një dite të gjatë, më në fund shtriheni pak kohë për t'u çlodhur? Megjithatë, ju përfundoni duke përjetuar një dhimbje dhëmbi të përsëritur gjatë natës, e cila nuk ju lë të flini apo qetësoheni? Bëhet e padurueshme kjo dhimbje e fortë e dhëmbit? Mos u shqetësoni fare! Ne jemi këtu për t'ju ndihmuar.

Dhimbja e dhëmbit është një shqetësim i dhimbshëm, veçanërisht gjatë natës. Megjithatë, ka disa gjëra që mund të bëni për të lehtësuar përkohësisht veten dhe për të fjetur pak. Ne do të hedhim dritë mbi mënyra të ndryshme dhe të sigurta që mund t'ju ndihmojnë të trajtoni një dhimbje dhëmbi gjatë natës, si dhe gjithashtu do të zbulojmë shkaqet e kësaj dhimbjeje të bezdisshme të natës që keni në gojë.

Një person që ka dhimbje dhëmbi gjatë natës.

Çfarë Është Dhimbja e Dhëmbit?

Dhimbja e dhëmbit është një dhimbje shumë e zakonshme që mund të zbulohet në një dhëmb, t'i përkasë shumë dhëmbëve apo edhe të jetë më e përhapur. Burimi i dhimbjes së dhëmbit mund të jenë sëmundjet e dhëmbëve dhe gojës, por edhe gjendje të tjera që mund të dallohen jashtë gojës. Sidoqoftë, në çdo rast, sado e pakëndshme të jetë, na paralajmëron se diçka nuk shkon mirë.

Vetëm dentisti juaj mund të përcaktojë shkakun e vërtetë të dhimbjes së dhëmbit tuaj. Ndonjëherë dhimbja vjen nga zona të tjera dhe kalon në nofull, ndaj krijohet përshtypja se dhëmbët po dhembin.

Dhimbja e dhëmbit mund të jetë e shkurtër në kohë ose e vazhdueshme, me intensitet të vazhdueshëm ose edhe të përkeqësohet, ndërsa shfaqet spontanisht ose edhe pas ngrënies së ushqimeve dhe pijeve të ëmbla si dhe shumë të nxehta ose të ftohta. Mund të shoqërohet me simptoma të tjera, si skuqje të mishrave të dhëmbëve, ënjtje të zonës që është e dukshme nga jashtë, gjakderdhje, shfaqje qelbi, rrjedhje hundësh, dhimbje koke edhe kështu me rradhë.

An illustrative photo showing what can cause tooth pain and tooth damage.

Cilat Janë Shkaqet e Dhimbjes së Dhëmbit?

Dhimbja e dhëmbit është një gjendje e pakëndshme e cila zakonisht është më e dhimbshme gjatë natës. Arsyeja pse ndodh kjo është rritja e presionit të gjakut në kokë gjatë momentit që ju shtriheni.

Kariesi është shkaktari kryesor i dhimbjes së dhëmbit. Shkaqe të tjera mund të përfshijnë gingivitin, sinusitin, infeksionet e veshit dhe gjendje të tjera të ngjashme, të cilat çojnë në inflamacion në zonën rreth gojës dhe nofullës.

Dhimbja e dhëmbit ndodh për shkak të inflamacionit të pulpit – substanca e butë dhe e ndjeshme e vendosur në shtresën e brendshme të dhëmbit. Ai përmban inde të buta, të holla, të përbërë nga nerva dhe enë gjaku të ndjeshme.

Një nga shkaqet e inflamacionit dentar të pulpit është konsumimi i dhëmbëve që çon në formimin e kaviteteve në sipërfaqen e fortë të dhëmbit. Mbushjet e lirshme ose të thyera në një dhëmb, largimi i mishrave të dhëmbëve dhe absceset peritoneale janë gjithashtu shkaqe të dhimbjes së dhëmbit.

Pse Dhimbja e Dhëmbit Është më e Fortë Gjatë Natës?

Zgavrat e mëdha në dhëmbë thellohen me kalimin e kohës. Me këtë zhvillim, ajo arrin enët dhe nervat në brëndësi të dhëmbëve. Kanalet e rrënjëve infektohen dhe ky inflamacion përhapet në kanalet dhe kockat rreth rrënjës.

Ndërsa presioni i gjakut në kokë dhe qafë rritet gjatë natës, efektet e baktereve dhe inflamacionit në indet përreth bëhen më të vështira. Mekanizmi që riparon trupin tonë funksionon më aktivisht gjatë natës. Ndërsa aktivizimi i qelizave rritet në zonat e "dëmtuara", si inflamacioni dhe mavijosjet, ku zhvillohen stresi dhe dhimbja. Kjo dhimbje pulsuese madje mund ta zgjojë personin nga gjumi.

A person holding his mouth tight from having pain in his tooth.

Cilat Janë Simptomat e një Dhimbje Dhëmbi?

Dhimbja e dhëmbëve dhe dhimbja e nofullës kanë simptoma të zakonshme. Mund të ketë dhimbje të forta kur vendosni presion në stimujt si të nxehtë ose të ftohtë. Dhimbja mund të vazhdojë për më shumë se 15 sekonda pasi të hiqet stimuli. Ndërsa zona e inflamacionit rritet, dhimbja bëhet më e fortë. Ndjenja e dhimbjes mund të reflektohet në faqe, vesh ose nofull. Shenjat dhe simptomat e tjera që mund t'ju bëjnë të kërkoni kujdes përfshijnë këto në vijim:

 • Dhimbje gjatë përtypjes
 • Ndjeshmëri ndaj nxehtësisë ose të ftohtit
 • Gjakderdhje ose rënie (tërheqje) e mishrave të dhëmbëve rreth një dhëmbi
 • Inflamacion rreth një dhëmbi ose ënjtje të nofullës
 • Lëndimi i dhëmbit ose trauma e zonës
Male patient at dentist telling the dentist about his toothache pain.

Si të Shpëtojmë nga një Dhimbje Dhëmbi Gjatë Natës me Mënyra të Thjeshta në Shtëpi?

Është e rëndësishme të vizitoni një dentist sa më shpejt të jetë e mundur. Këto mënyra lehtësimi janë të përkohshme. Nëse nuk trajtohet, dhimbja juaj e dhëmbit mund të çojë në probleme më serioze.

Masat që mund të lehtësojnë dhimbjen deri në vizitën tek dentisti, janë:

Ilaçet qetësuese

Acetaminophen dhe ibuprofen do të zvogëlojnë në mënyrë efektive një dhimbje dhëmbi të butë deri në mesatare. Sigurohuni që të ndiqni dozën e rekomanduar të dhënë në udhëzime.

Megjithatë, nëse dhimbja është më e fortë, duhet të kontaktoni menjëherë dentistin tuaj për t'ju rekomanduar diçka më të fortë.

Kompresa të ftohta

Kompresat e ftohta ndihmojnë në uljen e intensitetit të dhimbjes së dhëmbit. Për më tepër, mund të mbështillni pak akull me një peshqir dhe ta aplikoni në vendin e lënduar.

Mbajeni kompresën për 15-20 minuta.

Xhel oral topikal

Provoni përdorimin e një xhel-i lokal të dhëmbëve si Orajel. Kërkoni xhelin që përmban benzokainë dhe një përbërës antiseptik. Sigurohuni që të lani duart sa herë që aplikoni dhe përdorni atë sipas udhëzimeve.

Mbani kokën ngritur

Grumbullimi i gjakut në kokë mund të shkaktojë dhimbje dhe inflamacion shtesë. Për disa njerëz, ngritja e kokës me një jastëk shtesë mund t'i lehtësojë mjaftueshëm sa të bien në gjumë.

Hudhra

Alicina është një përbërës që gjendet në hudhrën e freskët. Kjo ka veti antibakteriale dhe antimikrobike. Krijohet kur karafilët shtypen, përtypen, priten thjeshtë ose në feta. Duhet të përdorni hudhër të freskët sepse nuk do të gjeni alicinë në pluhurin e hudhrës. Në mënyrë që ky trajtim të jetë efektiv, lëreni hudhrën e përtypur të qëndrojë në dhëmbin e prekur (mos e ngjitni). Ju gjithashtu mund të krijoni një pastë me hudhër të shtypur dhe kripë. Përdorni një shtupë pambuku për të aplikuar pastën në dhëmb.

Larja e gojës me ujë të kripur

Larësit e gojës me kripëra janë një ilaç i njohur për dhimbjen e dhëmbëve. Uji i kripur ka veti antibakteriale dhe gjithashtu lehtëson përkohësisht dhimbjen.

Çaj mente

Çaji me nenexhik gjithashtu mund të lehtësojë përkohësisht dhimbjen tuaj të dhëmbit. Studiuesit vërejnë se nenexhiku përmban komponime antibakteriale dhe antioksidante dhe shkakton mpirje në zonën e dhimbjes.

Ujë i nxehtë me sodë buke

Soda e bukës e mban gojën tuaj të freskët. Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm, gargara me ujë dhe sodë buke mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes. Minimizon bakteret e bezdisshme dhe pllakën të cilat shkaktojnë dhimbje dhëmbi. Lagni një leckë ose top pambuku dhe zhytni në një lugë gjelle sodë buke. Aplikojeni në dhëmb derisa të mbulohet. Me sodën e mbetur, shtoni pak ujë dhe bëjeni një gargarë goje.

A graphical image illustrating the nerve of a tooth while having pain.

Çfarë NUK Duhet të Bëni për Dhimbjen e Dhëmbëve Gjatë Natës?

Aplikimi i substancave të tilla si aspirina, alkooli, kolonja në zonën e dhëmbit që dhemb nuk do ta lehtësojë atë dhe mund të dëmtojë indet përreth. Për këtë arsye, është thelbësore që të konsultoheni me një dentist sa më shpejt të jetë e mundur për një zgjidhje specifike dhe efikase.

Kur të Kërkoni Ndihmë Mjekësore për Dhimbjen e Dhëmbit?

Ju duhet të kontaktoni dentistin tuaj nëse vuani nga dhimbje dhëmbi, kur:

 • Dhimbja nuk lehtësohet me medikamente pa recetë, siç janë qetësuesit e thjeshtë.
 • Ju përjetoni dhimbje të forta pas heqjes së një dhëmbi. Kjo mund të ndodhë në ditën e dytë ose të tretë pas heqjes së dhëmbëve. Zakonisht është rezultat i shpërbërjes ose shkëputjes së mpiksjes që formohet menjëherë pas heqjes, duke bërë që kocka të ekspozohet derisa të formohet një mpiksje e re, e cila do të mbulojë kockën e ekspozuar. Gjendja njihet si osteoartriti alveolar ose "sindroma e thatë alveolare". Nëse kjo ndodh, duhet të shkoni te dentisti brenda 24 orëve.
 • Dhimbja lidhet me ënjtjen e mishrave të dhëmbëve ose të fytyrës por mund të keni qelb ose sekrecione të tjera rreth një dhëmbi. Temperatura është një shenjë e rëndësishme e infeksionit në sëmundjet dentare si gingiviti dhe periodontiti. Kariesi i thjeshtë dentar nuk shkakton ethe. Këto shenja mund të tregojnë një infeksion që rrethon dhëmbin, mishrat e dhëmbëve ose kockën e nofullës. Temperatura dhe ënjtja mund të tregojnë gjithashtu praninë e një abscesi. Absceset dentare mund të kërkojnë antibiotikë dhe hapje (drenazhim) kirurgjikale të abscesit. Kur kjo procedurë të kryhet brenda dhëmbit (drenazhi endodontik), atëherë trajtimi kryhet me denervim të kanalit të rrënjës.
 • Dhëmbët e thyer ose të lënduar shfaqen pas një aksidenti dhe në këtë rast duhet të kontaktoni dentistin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Dhëmbët e zhytur si dhe humbja e dhëmbëve konsiderohen si një urgjencë dentare. Humbja e dhëmbëve për shkak të një lëndimi (humbja traumatike) trajtohet ndryshe tek fëmijët që kanë humbur dhëmbët e rinj sesa tek fëmijët më të rritur ose të rriturit me lëndime të dhëmbëve të përhershëm. Nëse dhëmbi i përhershëm i një fëmije është rrëzuar dhe hequr plotësisht, atëherë provoni ta shpëlani butësisht dhe ta implantoni sa më shpejt të jetë e mundur, duke kërkuar gjithashtu kujdes të menjëhershëm dentar. Nëse nuk mund ta vendosni përsëri në vend, vendoseni në një sasi të vogël qumështi apo edhe ujë dhe kërkoni kujdes dentar.
 • Dhimbja ndodhet në cepin e nofullës suaj. Nëse goja ju dhemb shumë sa herë e hapni, ka mundësi që kyçi temporomandibular të jetë i lënduar ose i përflakur. Kjo mund të ndodhë pas një dëmtimi ose vetëm pasi përpiqeni të hani diçka që është shumë e madhe në vëllim. Dentisti juaj do të sugjerojë zgjidhjet e duhura për këtë problem.
 • Ndihet dhimbje në dhëmbët e pjekurisë. Ndërsa dhëmbët e pjekurisë (dhembët e tretë) dalin (rriten) në gojë ata shkaktojnë inflamacion të mishrave të dhëmbëve rreth pjesës së dukshme të dhëmbit. Mishrat në zonë mund të inflamohen. Dhëmbi më i përfshirë në këtë gjendje është dhëmballa e tretë i fundit. Dhimbja mund të shtrihet në nofullën dhe veshin. Mund të ndodhë ënjtje në zonën e prekur dhe nofulla mund të mos mbyllet siç duhet. Në raste të rënda, dhimbja e fytit dhe dhimbja e shpinës mund të vështirësojnë gëlltitjen.
Mother and her child in the photo are brushing teeth in the bathroom.

Parandalimi Kundër Dhimbjes së Dhëmbit

Për të parandaluar dhimbjen e dhëmbit, duhet të mbani një higjienë të përpiktë orale. Kërkohet pastrimi i rregullt duke përdorur fillin dentar si dhe pastrimi i rregullt i dhëmbëve me furçë të përshtatshme dhëmbësh. Mbushja dhe aplikimi i fluorit nga dentisti luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e prishjes së dhëmbëve, i cili mund të shkaktojë dhimbje të forta dhëmbi.

Duhet të Shqetësoheni për Dhimbjen e Dhëmbit?

Për gjendjet që nuk ndodhin për shkak të problemeve me dhëmbët dhe nofullat, diagnostikimi dhe trajtimi i tyre në kohë ju çliron nga dhimbjet. Dhimbja e dhëmbit nuk është një dhimbje që duhet injoruar. Qoftë një silant dentar apo diçka më serioze.

Cilido qoftë shkaku i dhimbjes së dhëmbit, është e rëndësishme të mbani mend se duhet të kontaktoni dentistin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Çdo "trajtim" në shtëpi ofron vetëm lehtësim të përkohshëm.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.