Dhëmb i Thyer: Çfarë duhet të Bëni me Dhimbjen Derisa të Vizitoni Dentistin tuaj?

Një dhëmb i thyer nuk është kurrë i këndshëm për pacientin. Megjithatë, dhëmbët e thyer janë një nga urgjencat më të zakonshme dentare. Thyerjet mund të variojnë nga copa të vogla deri te thyrjet e plota të dhëmbëve.

Megjithatë, një dhëmb i thyer nuk mund të jetë vetëm i dhimbshëm, ai gjithashtu zakonisht kërkon kujdes të menjëhershëm dentar.

Kjo, është arsyeja pse do të ishte më mirë për ju nëse vizitoni dentistin tuaj menjëherë nëse njëri prej dhëmbëve ju thyhet nën pjesën e vijës së mishrave të dhëmbëve. Megjithatë, nëse nuk keni mundësi të vizitoni menjëherë dentistin tuaj, atëherë mund të ndiqni këshillat tona dentare në mënyrë që të lehtësoni dhimbjen e dhëmbit tuaj të thyer.

Si Rezulton një Dhëmb i Thyer?

Çdo dhëmb ka një shtresë të fortë të jashtme, e cila zakonisht quhet smalt. Smalti është materiali më i fortë në të gjithë trupin e njeriut. Mbron enët e gjakut dhe indet nervore të dhëmbit. 

Caries are the leading cause of toothache, which can actually break your teeth. Biting a hard food, loose fillings as well as emergency sports accidents can also cause you to crack the enamel of your tooth or even break a tooth. A broken tooth can be painful and eventually needs to be treated by a dentist in order to avoid any further damage or complications. Although, there are some things you can do on your own in order to manage your pain and symptoms. Continue reading and you will be introduced with the tips of managing the pain and symptoms of a broken tooth.

Cili është Menaxhimi i Duhur i Simptomave të një Dhëmbi të Thyer?

Një dhëmb i thyer jo gjithmonë dhemb ose dhimbja mund të shfaqet në momente të ndryshme. Por, nëse keni ekspozuar nerva ose dentinë të dhëmbit, dhëmbi juaj mund të jetë shumë i ndjeshëm (sidomos ndaj pijeve të ftohta). Nëse një dhëmb i thyer lë një pjesë të mprehtë, ai gjithashtu mund të presë gjuhën dhe faqen tuaj. Derisa të keni mundësinë të vizitoni një dentist, ka disa mënyra që mund t'ju ndihmojnë të përballoni dhimbjen e një dhëmbi të thyer në shtëpi. Këto trajtime do t'ju bëjnë të ndiheni më të qetë në mënyrë të përkohshme, por kurrë nuk duhet të zëvendësojnë një vizitë tek mjeku ose dentist juaj.

 1. Shpëlajeni Gojën në Mënyrë që ta Pastroni

Shpëlajeni gojën me kujdes sa herë që konsumoni ushqim ose pije në mënyrë që të largoni mbetjet të cilat janë grumbulluar rreth dhëmbit tuaj të thyer. Ju mund të përdorni ujë të thjeshtë, të nxehtë ose solucion dentar si edhe një shpëlarës goje me pjesë të barabarta të ujit dhe peroksidit të hidrogjenit (oksigjen). Megjithatë, duhet të kini kujdes dhe mos të shpëlani gojën shumë fort. Kjo mund t'ju ndihmojë të shmangni infeksionin dhe të përjetoni më pak dhimbje.

 1. Përdorni Akull në Mënyrë që të Zvogëloni Ënjtjen

Nëse fytyra juaj është e enjtur, aplikoni akull çdo 15 minuta për aq kohë sa është e nevojshme. Mbuloni kubat e akullit ose një kompresë të ftohtë me një peshqir dhe mbajeni në fytyrën tuaj të ënjtur. Nëse dhëmbi juaj i thyer është rezultat i një goditjeje ose dëmtimi atletik, mund të duhen ditë që ënjtja dhe mavijosja të përmirësohen.

 1. Përdorni Garzë nëse Keni Gjakderdhje

Zvogëloni gjakderdhjen duke vendosur një garzë të pastër në gojën tuaj pranë zonës së prekur. Në vazhdimësi, zëvendësoni garzën sa herë që mbushet me gjak.

 1. Kini Kujdes me Atë që Konsumoni

Një dhëmb i thyer mund të ketë një nerv të ekspozuar që është veçanërisht i ndjeshëm ndaj ushqimeve dhe temperaturave të caktuara.

Prandaj, duhet të shmangni:

 • alkoolin dhe kafen.
 • pije të ftohta, të cilat mund të shkaktojnë një pickim të dhimbshëm në nervin e ekspozuar
 • arrat dhe selinon, të cilat mund të ngjiten në hapësira të vogla në dhëmb
 • çdo gjë shumë të përtypur që ushtron presion mbi dhëmbin tuaj, të tillë si biftek, mish të thatë, çamçakëz dhe karamele
 • fruta me fara, si luleshtrydhet dhe boronica
 • Ushqimet me shumë sheqer, sepse sheqeri u jep mikroorganizmave në gojë më shumë ushqim dhe mund të rrisë prishjen e dhëmbëve tuaj

Në vend të këtyre ushqimeve, përpiquni të konsumoni ushqime të buta si smoothie, perime të pjekura në skarë dhe supa.

 1. Mundohuni të Përtypni në Anën Tjetër të Gojës

Përtypni ushqimin që konsumoni në pjesë të gojës që shmangin presionin e tepërt mbi dhëmbin e thyer.

 1. Përdorni Qetësues Kundër Dhimbjeve

Ndiqni etiketën ose këshillën e mjekut për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen me ilaçe anti-inflamatore dhe medikamente si ibuprofeni ose naprokseni. Ju, gjithashtu, mund të përdorni acetaminofen (paracetamol) për lehtësimin e dhimbjeve. 

Mbani mend: Asnjëherë mos aplikoni qetësues direkt në mishrat e dhëmbëve, pasi ato mund të djegin indet dhe mos u jepni kurrë produkte që përmbajnë benzokainë për fëmijët nën moshën 2 vjeç.

Kur Dhëmbi juaj Është i Thyer

Secili nga dhëmbët tuaj mund të thyhet, megjithatë secili dhëmb është më i prekshëm ndaj lëndimeve të ndryshme. Ju mund t'i thyeni dhëmbët e përparmë kur i përdorni në mënyrë të papërshtatshme për të prerë ose hapur diçka (Mos harroni: Përdorni gjithmonë gërshërë dhe asnjëherë dhëmbët tuaj për të hapur tufa). 

Për më tepër, dhëmbët tuaj të pasme mund të jenë më të prirur ndaj frakturave nga kërcitja e dhëmbëve ose kafshimi i diçkaje të fortë. Parandaloni dëmtimet e dhëmbëve duke mbajtur gjithmonë një mbrojtës goje kur merrni pjesë në sporte me goditje. Në planin afatgjatë, dhëmbët tuaj janë thelbësorë për funksionimin e përditshëm dhe një cilësi të mirë të jetës. 

Përveç përtypjes së ushqimit, dhëmbët ndihmojnë në mbajtjen e të folurit tuaj të pastër dhe çdo dhëmb është i rëndësishëm për ruajtjen e një hapësire të ekuilibruar të nofullës tuaj. Riparimi i një dhëmbi të thyer është thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme. 

Cilat janë Rreziqet e të Pasurit një Dhëmb të Thyer?

Nëse nuk trajtohet, një dhëmb i thyer mund të grumbullojë baktere, të cilat kanë rrezik infeksioni ose abscesi. Një dhëmb i thyer gjithashtu rrezikon të shkaktojë dëmtim nervor dhe mund të çojë në nevojën për denervim. Për të shmangur infeksionin, mbajeni gojën të pastër duke e shpëlarë butësisht pasi keni ngrënë diçka. Mund të provoni një solucion shpëlarës me peroksid hidrogjeni. 

Një studim i vogël i kryer në vitin 2016 zbuloi se peroksidi i hidrogjenit përmirësoi gingivitin në krahasim me atë të një grupi kontrolli. Studimi përfshinte 45 persona me gingivit kronik. Në këtë studim, klorheksidina tregoi rezultate edhe më të mira se peroksidi i hidrogjenit, megjithatë mund të shkaktojë njolla në dhëmbë dhe njerëzit kanë më shumë gjasa të kenë tashmë peroksid hidrogjeni në gjendje ose mund ta blejnë lehtësisht nga një farmaci. Disa njerëz rekomandojnë gjithashtu aplikimin e hudhrës si një antibiotik natyral, por duhet të jeni të kujdesshëm. Përveç mundësisë për ta përtypur gabimisht dhe depozitimin e copave të imta në pjesët e çara të smaltit, hudhra e freskët ka aftësinë të djegë lëkurën tuaj. Kështu, për të shmangur dëmtimin nervor, mos përtypni ose mos flisni shumë me zë të lartë dhe vizitoni menjëherë një dentist për të korrigjuar problemin.

Çfarë mund të Bëjë një Dentist?

Vetëm një dentist mund të rregullojë një dhëmb të thyer. Prandaj, është urgjente të telefononi menjëherë një mjek ose dentist nëse dhëmbi juaj i thyer shoqërohet me temperaturë ose nëse keni shenja infeksioni (skuqje, ënjtje, njollë ose nxehtësi në lëkurë). Një dentist do të jetë gjithashtu në gjendje të vlerësojë dëmin dhe të kërkojë shenja të infeksionit. Lloji i trajtimit që ju nevojitet varet nga lloji i thyerjes që keni.

5 Gjëra që Duhet të Dini për një Dhëmb të Thyer

 • Një thyerje e vogël në sipërfaqen e dhëmbit tuaj zakonisht nuk ka nevojë për riparim.
 • Një pjesë e thyer e dhëmbit tuaj mund të duhet thjesht të lustrohet për të zbutur pjesën e sipërme të tij.
 • Një dhëmb që është thyer deri në brëndësi duhet të mbushet. Nëse thyerja ka dëmtuar indin nervor, atëherë mund të keni nevojë edhe për një denervim.
 • Dhëmbët shumë të thyer mund të krijojnë rrjedhje gjaku dhe të kërkojnë trajtim kirurgjikal për të shpëtuar dhëmbin dhe rrënjën e tij. Ndonjëherë fraktura fillon nga kurora (sipërfaqja përtypëse) e dhëmbit dhe ndonjëherë fillon nga rrënja (nën mishrat e dhëmbëve).
 • Nëse dhëmbi juaj është thyer nga kariesi (akumulimi i pllakave bakteriale që shkakton kavitete), dentisti juaj do të vendosë nëse dhëmbi duhet të hiqet.

Për të Përfunduar

Ka lloje të ndryshme të thyerjes së dhëmbëve. Është shumë e rëndësishme të vizitoni një dentist për të trajtuar problemin dhe për të parandaluar komplikimet, pavarësisht nga shkaku. Megjithatë, ka mënyra që mund t'ju ndihmojnë të menaxhoni dhimbjet e dhëmbëve në shtëpi derisa të keni mundësinë të kërkoni ndihmë, si për shembul akulli për ënjtjen, shmangia e ushqimeve të forta dhe ilaçeve pa recetë.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

sqShqip