Mbajtëse Ortodontike (Retainers) në Shqipëri
Trio Dental Center

tek Trio Dental Center Klinikë Dentare Lider për Retainers Ortodontike në Shqipëri!

Tabela e përmbajtjes

Mbajtësit Ortodontike Shqipëri - Trio Dental Center

Jeni të shqetësuar për shëndetin tuaj të dhëmbëve? A e keni të vështirë të arrini klinikën e duhur për t'u kujdesur për problemet tuaja? Jeni dyshues për klinikën dentare që dëshironi të kujdeset për ju dhe higjienën tuaj orale? Ne jemi këtu për t'ju ofruar të gjithë informacionin e nevojshëm dhe për t'u dhënë zgjidhje problemeve tuaja. Ndonjëherë, ajo që mund t'ju duket si një gjë shumë e vështirë për t'u zgjidhur, mund të jetë pikërisht para syve tuaj dhe ky është një nga ato momente, prandaj nuk duhet t'i hiqni sytë. Është shumë normale që ju të kërkoni shërbimin më të mirë të mundshëm për të rregulluar problemet tuaja dhe është më se e mundur ta gjeni. 

Një nga zgjidhjet më të zakonshme për shëndetin oral në ditët e sotme është turizmi dentar. Shumë njerëz kanë arritur të udhëtojnë jashtë vendit për kujdesin e tyre mjekësor dhe ka shumë arsye pse ata e bëjnë këtë. Disa nga arsyet do të ishin sepse një procedurë specifike nuk është në vendin që ata duan, disa njerëz kërkojnë të bëjnë procedura mjekësore në vendet e tyre, megjithatë, arsyeja më e zakonshme është se çmimet jashtë janë shumë më të përballueshme. Shqipëria është një vend, që çdo vit po merr gjithnjë e më shumë turistë jo vetëm për shkak të pamjeve të mahnitshme, por edhe për shkak të shërbimeve të jashtëzakonshme mjekësore dhe dentare që ofron. Pra, pse të mos keni takimin tuaj dhe pasi të keni mbaruar, të shkoni dhe të kaloni pak kohë për t'u çlodhur? 

Trio Dent është klinika dentare për të përmbushur çdo nevojë tuajën, me klinikën e saj në Tiranë, Shqipëri. Ajo që na mban si një nga klinikat më të vlerësuara në Shqipëri, është stafi i mirëtrajnuar dhe më i kualifikuar që kemi. Ajo që na përshkruan është puna e palodhur dhe përmbushja e nevojës së çdo pacienti. Ne synojmë rezultatet më të mira të mundshme dhe kënaqësinë e pacientëve tanë. Ne ju ofrojmë një mjedis miqësor dhe të rehatshëm, i cili ju ndihmon të kuptoni se do të trajtoheni me kujdesin e duhur. 

Stafi ynë i specialistëve

Ne kemi zgjedhur një ekip të specializuar me emrat më të mirënjohur në vend.

Ne jemi këtu për t'ju ndihmuar të zgjidhni ekspertin e duhur për realizimin e konsultës tuaj!

Kristina Beqiraj

Asistente e Kirurgjisë

Jessica

Menaxhere e Përgjithshme

Artjola

Kujdesi Ndaj Klientit

Mikaela

Kujdesi Ndaj Klientit

Rezultatet Tona

Rastet e fundit klinike për Implantet Dentare para dhe pas

Çfarë janë Mbajtëset Ortodontike?

Mbajtësit ortodontike përdoren në momentin që dikush ka kaluar trajtime ortodontike më përpara dhe është përcaktuar si pajisja që mban buzëqeshjen tuaj në vend si edhe të mbajë dhëmbët tuaj shëndetshëm. Shumica e njerëzve që përdorin mbajtëse fillimisht kanë mbajtur mbajtëse ose Invisalign dhe duhet t'i mbajnë ato, sepse nëse nuk e bëjnë pasi hiqet presioni (ju hiqen telat), atëherë dhëmbët kanë tendencë të kthehen aty ku ishin në fillim, që do të thotë se gjithë koha që keni shpenzuar për t'i rregulluar ato nuk do të ketë rëndësi nëse nuk mbani mbajtëse ortodontike. Mbajtësit do ju ndihmojnë në përshtatjen e kockave dhe mishrave të dhëmbëve në pozicionet e reja. 

Kjo ndodh, pasi kur mbani mbajtëse ose aligners, ata ushtrojnë butësisht presion mbi dhëmbët tuaj në mënyrë që ata të lëvizin dhe kjo përfundimisht përfundon rimodelimin e kockës suaj. Gjatë këtij procesi, kocka dhe indi fillojnë të prishen, gjë që lejon që dhëmbët të lëvizin në drejtimin që ne duam dhe mbajtësi është i nevojshëm për t'i bërë ata të qëndrojnë në të njëjtin pozicion. Ky proces do të zgjasë derisa kocka dhe indi të shtrëngohen përsëri dhe të ΄΄kyçin΄΄ buzëqeshjen tuaj në vend, duke mos lejuar që ajo të lëvizë në ndonjë pozicion tjetër. Koha që mbani mbajtëset do të fillojë me kohë të plotë për një periudhë të shkurtër kohore dhe më pas do të mund ta mbani vetëm gjatë natës derisa ta përdorni më në fund disa netë në javë. 

Llojet e mbajtësve ortodontikë

Edhe pse mund të mendoni se keni marrë të gjithë informacionin e nevojshëm për mbajtësit ortodontikë, duhet të dini se ka lloje të ndryshme të tyre dhe dentist juaj do të shofi për atë që ju përshtatet më shumë në bazë të dhëmbëve tuaj. Llojet më themelore të mbajtësve janë: 

Mbajtës të lëvizshëm 

Mbajtësit e lëvishëm janë të ndara në dy lloje:

 1. Mbajtës Hawley - Ky është një nga mbajtësit më të zakonshëm dhe i pari që u vjen në mendje njerëzve në momentin që e dëgjojnë si fjalë. Varet se në cilin hark përdoret, është një pajisje me vende akrilike, të cilat mbështeten në çatinë ose në fund të gojës dhe në thelb është një tel i ngjitur rreth gojës. Ky lloj mbajtësi përdoret kryesisht kur duhen bërë disa korrigjime të vogla.
 2. Mbajtës i pastër (mbajtës Essix) – Ky lloj mbajtës është mjaft i ngjashëm me një aligner Invisalign dhe është bërë nga plastika pa BPA. Ky është një mbajtës shumë i rehatshëm dhe ato janë shumë të vështira për t'u parë, që do të thotë se ato janë pothuajse të padukshme. Ajo rrëshqet mbi dhëmbë dhe është një opsion që shumë pacientë kanë rezultuar ta zgjedhin. 

Mbajtës të fiksuar 

Një mbajtës fiks është një opsion ideal për njerëzit që nuk duan mbajtës të dukshëm. Mbajtja e mbajtësve fiks do të thotë që ata nuk do të shihen kur buzëqeshni dhe gjëja më e mirë është se ata mund të qëndrojnë në vendin e tyre për vite me rradhë. Ai përmban tela të hollë metalike, e cila është e lidhur në pjesën e pasme të dhëmbëve në anën e gjuhës. Dentisti juaj do të jetë ai që do të zbulojë nëse keni nevojë për një mbajtës fiks apo jo dhe ndonjëherë është e mundur që të keni nevojë për një mbajtës fiks vetëm në një hark dhe një të lëvizshëm në harkun tjetër.

Si të Kujdeseni për Mbajtësit Ortodontike?

Shumica e njerëzve nuk dine se si të kujdesen në mënyrë të saktë për mbajtësit e tyre dhe kjo mund tu sjelli disa probleme. Kjo ndodh, pasi shumica e njerëzve nuk kanë informacionin e duhur për tu kujdesur për mbajtësit e tyre, prandaj më poshtë do të gjeni një listë me këshillat më të mira për kujdesin e duhur. 

 • Ju duhet t'i hiqni mbajtëset sa herë që jeni gati të hani dhe pini ndonjë gjë tjetër përveç ujit. Është thelbësore të kuptoni rëndësinë e kësaj, pasi mos heqja e mbajtësve tuaj do të thotë që lëngu dhe sheqeri do të mund të ngecin midis dhëmbëve dhe mbajtësit tuaj, duke rezultuar në rritjen e rrezikut të prishjes së dhëmbëve.
 • Pastroni me furçë dhe pastroni me fill rreth mbajtësit tuaj fiks. Higjiena juaj orale është e rëndësishme, prandaj duhet të dini se teli mund të grumbullojë ushqim dhe pllakë. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni mbajtësin dhe dhëmbët tuaj për t'u siguruar që zona është e pastër dhe gjithçka është në rregull. 
 • Pastroni mbajtësin tuaj. Ju duhet të pastroni mbajtësin tuaj, në mënyrë që të hiqni çdo pllakë dhe mbetje ushqimore. Mënyra se si e pastroni është duke e larë butësisht me një furçë dhëmbësh me qime të buta dhe pastë dhëmbësh jo gërryes sa herë që lani dhëmbët. 
 • Mbajeni mbajtësin tuaj në kutinë e tij. Sa herë që nuk e mbani mbajtësin tuaj, duhet ta mbani atë në kasë, pasi çdo vend tjetër do të ishte një zgjedhje e keqe. Shumë njerëz kanë humbur mbajtësin e tyre, vetëm sepse i vendosin në një pecetë ose në një farcoletë dhe dikush mund ta hedhë lehtësisht pa e kuptuar. 
 • Shikoni se ku i ruani mbajtëset tuaja. Nuk është e saktë të vendosni mbajtëset tuaja në automjete të nxehta apo edhe të pini pije të nxehta, pasi kjo mund të ndikojë lehtësisht. Nxehtësia është diçka që mund të mbështjellë mbajtësin, gjë që do ta bëjë atë të ndryshojë përshtatjen dhe mund të rezultojë në zhvendosjen e dhëmbëve tuaj. 

Pyetjet e Bëra Më Shpesh

Edhe pse deri tani, kemi thënë se mbajtësitë mund te mbajnë dhëmbët tuaja në vend, ky nuk është benefiti i vetëm që ato kanë. Në varësi të kushteve të ndryshme që mund të keni ose nuk keni fare, dentisti juaj do të gjejë mbajtësit më të përshtatshëm për ju, të cilat do t'ju sjellin dobi në fusha të ndryshme. Disa nga avantazhet e të pasurit mbajtës janë:

 1. Përmirëson frymëmarrjen tuaj 

Shumica e njerëzve nuk e dinë këtë; megjithatë, mbajtësit kanë aftësinë për të ndihmuar me frymëmarrjen tuaj. Kjo ndodh, pasi ka disa mbajtës që përdoren jo vetëm për të ndihmuar në shtrirjen e nofullave dhe për të drejtuar dhëmbët, por edhe për frymëmarrjen e duhur dhe për gërhitjen gjatë natës. 

 1. Ndihmojnë me problemet e të folurit

Ka shumë njerëz, por kryesisht fëmijë, që kanë vështirësi me të folurit e tyre, megjithatë, ka mbajtës të veçantë që fëmijët mund t'i mbajnë për të rregulluar të folurit e tyre. Kjo ndodh, pasi mbajtësit mund të ndihmojnë lehtësisht në rregullimin e vendosjes së gjuhës dhe kjo do t'i ndihmojë fëmijët të formojnë saktë tingujt e tyre ndërsa zhvillojnë fjalorin e tyre. 

 1. Ndihmojnë me parandalimin e diabetit

Dihet se shëndeti i dobët oral mund të rrisë shanset për të zhvilluar diabetin, megjithatë mbajtësit kanë aftësinë për të ulur mundësinë e kësaj dhe kjo është arsyeja pse duhet të kuptoni rëndësinë e të pasurit mbajtës, pasi mund t'ju ndihmojë lehtësisht të mbani një shëndet të mirë oral dhe parandalojnë diabetin. 

 1. Përtypje më efektive

Në momentin që keni dhëmbë të drejtë dhe kafshim të saktë, ju jeni në gjendje të përtypni ushqimin tuaj më mirë dhe të merrni maksimumin e lëndëve ushqyese nga ushqimi që hani, megjithatë, kjo mund të ndodhë kur mbani mbajtëset tuaja pasi dhëmbët tuaj do të vendosen siç duhet dhe do të jetë më e lehtë për t'i pastruar ato dhe për të ulur mundësinë e zhvillimit të kaviteteve. 

Nëse vendosni të mos mbani mbajtësit, atëherë ka një shans të madh që dhëmbët tuaja të shkojnë përsëri te pozicioni i tyre original. Kjo mund të ndodhë lehtësisht, pasi indet që janë rreth dhëmbëve tuaj do t'i tërheqin dhëmbët si shirita elastikë.

Mbajtësit e përhershëm nuk janë për gjithë jetën megjithatë, duhet të dini se ato janë të aftë të funksionojnë për shumë vite. Jini të vetëdijshëm se nëse mbajtësi juaj prishet ose konsumohet, mund t'ju duhet ta ndërroni herë pas here, por nëse e mbani mirë, atëherë mund të zgjasë për një periudhë të gjatë kohore. 

Edhe pse shumica e njerëzve mendojnë se nuk është në rregull, përtypja e çamçakëzit ndërkohë që keni mbajtës të përhershëm është totalisht e sigurt. E vetmja gjë që ju duhet të keni kujdes është të jeni të sigurt se nuk ngec asnjë cope çamçakëz nën telin dhe nëse kjo ndodh, atëherë do t'ju duhet të ndërroni në tic-tac ose në karamele mente.

Është e mundur të thyhen mbajtësit e përhershëm. Edhe pse ato janë krijuar për të qëndruar, është shumë e zakonshme që të ketë aksidente, ose konsumimi me kalimin e kohës mund të shkaktojë lehtësisht thyerjen ose dëmtimin e mbajtësit tuaj. Megjithatë, nëse diçka e tillë ndodh, dentisti juaj mund ta zëvendësojë lehtësisht mbajtësin tuaj. 

Kontaktoni

Merrni shërbim ekselent me Trio Dental Center dhe kurseni deri në 70%
sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.