Dëmtimi i Dhëmbëve dhe Dhimbja e Dhëmbëve: Cilat Gjendje i Shkaktojnë?

Dhëmbët e ndjeshëm prekin një numër të madh njerëzish me normë që rritet me moshën. Në rrethana normale, konsumimi i ushqimeve të ftohta, të nxehta, të tharta ose të ëmbla nuk duhet të shkaktojë shqetësim për dhëmbët e shëndetshëm. Megjithatë, çfarë ndodh kur dhëmbët tuaj bëhen të ndjeshëm? Vazhdoni të lexoni dhe mësoni më shumë rreth kushteve të dëmtimit të dhëmbëve dhe dhimbjes së tyre.

Cilat janë Gjendjet që Mund të Shkaktojnë Dëmtime dhe Dhimbje në Dhëmbë?

 1. Shtrëngimi i Nofullës në Momente Zemërimi

A e shtrëngoni nofullën në momente zemërimi, tensioni apo përqendrimi intensiv? Atëherë, duhet të dini se dhëmbët tuaj ndikohen nga ky presion dhe me kalimin e kohës mund të filloni të ndjeni dhimbje ose të filloni të dridheni.

 1. Shtrëngimi dhe Kërcitja e Dhëmbëve Gjatë Gjumit

Ndonjëherë edhe kur nuk ndiheni të stresuar, mund të shtrëngoni dhe kërcisni dhëmbët gjatë gjumit. Kjo zakonisht ndodh kur një person ka një çrregullim të gjumit. Bisedoni me dentistin tuaj, i cili do t'ju japë këshilla se si të shmangni dëmtimet e dhëmbëve gjatë gjumit.

 1. Larje me Solucion Shpëlarës të Gojës

Larja e shpeshtë e dhëmbëve gjatë ditës mund të pastrojë thellë dhëmbët tuaj, por në të njëjtën kohë mund të shkaktojë edhe ndjeshmëri. Disa solucion shpëlarës goje dëmtojnë dhëmbët tuaj dhe në veçanti shtresën e mesme të dhëmbëve. Kontaktoni me dentistin tuaj për të pasur udhëzime më të qarta.

 1. Stërvitje e Vështirë

Studimet në triatlon tregojnë se stërvitjet e vështira mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve. Sa më intensiv të jetë programi i stërvitjes, aq më shumë ka mundësi që smalti i dhëmbit tuaj të dëmtohet. Shkencëtarët nuk janë të sigurt se cila është arsyeja që ndodh kjo, por ata besojnë se kjo ka të bëjë me mënyrën se si stërvitja ndryshon sasinë e pështymës në gojë.

 1. Infeksioni i Pasazheve të Hundës

Dhimbja në dhëmbët e sipërm mund të jetë shenjë e një infeksioni në hapësirat e hundës tuaj. Kjo gjendje është shumë e zakonshme, pasi dhëmbët janë "fqinjët më të afërt" të rrugëve të hundës.

 1. Shtatzënia

Shtatzënia mund të shkaktojë gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve gjatë kohës që ju lani dhëmbët, pasi gingiviti është një gjendje shumë e zakonshme tek gratë shtatzëna. Për më tepër, kavitetet kanë më shumë gjasa të shfaqen gjatë shtatzënisë, kështu që do të ishte më mirë që ju të planifikoni disa kontrolle shtesë me dentistin tuaj.

 1. Sindroma Temporomandibulare (TMJ)

Artikulacioni temporomandibular (TMJ) lidh nofullën e poshtme me kafkën. Në momentin që ndonjë pjesë e artikulacionit temporomandibular nuk funksionon për shkak të lëndimit, artritit apo ndonjë arsye tjetër, shkakton dhimbje gjatë përtypjes si edhe në nofullën tuaj.

 1. Dëmtimi i Nervit

Një gjendje e cila quhet nevralgji trigeminale mund të jetë përgjegjëse për dhimbjen që ndjeni në dhëmbët tuaj. Ky dëmtim nervor, megjithëse nuk është shumë i zakonshëm, shkakton dhimbje kronike në nervat e fytyrës, të cilat shfaqen kur lani dhëmbët, kur hani ose pini.

 1. Probleme me Zemrën

Dhimbja në pjesën e sipërme të trupit mund të jetë simptomë e një ataku kardiak. Mund të ndjeni dhimbje në shpatulla, qafë, nofull ose dhëmbë. Mos e injoroni, veçanërisht nëse keni simptoma të tjera së bashku me dhimbje në gojë, të tilla si djersitje, takikardi, nauze, dhimbje gjoksi ose gulçim.

 1. Zbardhim Dhëmbësh

Zbardhimi i dhëmbëve mund të jetë përgjegjës për dhimbjen në dhëmbët tuaj. Kjo dhimbje zakonisht zgjat dy deri në tre ditë pas procedurës së zbardhimit. Kështu, ju gjithashtu mund të ndjeni mishrat e dhëmbëve tuaj të irrituar.

 1. Mishrat e Dhëmbëve Fillojnë të Tërhiqen

Kur mishrat tërhiqen, ato tërheqin shtresën mbrojtëse mbi nervat e dhëmbëve dhe shkaktojnë dhimbje. Kjo mund të jetë një shenjë e gingivitit, dhe për këtë arsye duhet të siguroheni që dentisti juaj të ekzaminojë nëse dhimbja vjen nga dhëmbët që duken më larg nga të tjerët. Sigurohuni gjithashtu t'i tregoni dentistit tuaj nëse keni qelb, plagë në gojë, erë të keqe të gojës ose gjakderdhje kur lani dhëmbët.

 1. Kanceri i Gojës / Kanceri Oral

Kanceri oral zakonisht shfaqet me dhimbje të forta në gojë ose dhëmbë.

 1. Ushqimet Acidike

Ushqimet e pasura me acide dëmtojnë smaltin e dhëmbëve tuaj dhe i lënë dhëmbët më pak të mbrojtur. Ushqimet më të zakonshme të cilat janë shkaktar përfshijnë: karamelet, kafet, agrumet – si limonët, portokallet dhe grejpfrutet – ose soda.

 1. Të vjella

Stomaku përmban acid gastrik. Kur villni, acidi i stomakut “ulet” në dhëmbë duke shkaktuar dëme, veçanërisht nëse të vjellat janë të shpeshta. GERD (sëmundja e refluksit gastroezofageal), shtatzënia, alkoolizmi kronik dhe bulimia janë gjendje që shpesh çojnë në probleme dentare.

 1. Nuk Pini Mjaftueshëm Ujë

Uji përmban sasi të mëdha fluori, i cili i mban dhëmbët të fortë dhe të shëndetshëm. Nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, atëherë dhëmbët tuaj mund të kenë probleme.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

sqShqip