Rikuperimi pas implanteve dentare: Si të përshpejtoni procesin e shërimit

Kryerja e një procedure implanti dentar mund t'ju bëjë të ndiheni në ankth dhe të emocionuar në të njëjtën kohë. Shumë njerëz që marrin vendimin për të bërë implantet dentare e gjejnë veten të emocionuar nga mundësia për të qenë në gjendje të shijojnë sërish ushqimet e tyre të preferuara, si dhe ndihen të sigurt për të pasur një buzëqeshje të mrekullueshme. Megjithatë, në të njëjtën kohë, është mëse normale të ndihesh në ankth për procesin e rikuperimit dhe shërimit pas kryerjes së operacionit. Veçanërisht duke marrë parasysh faktin se implantet dentare supozohet të osseointegrohen, ose thjeshtë, të bashkohen me kockën përreth, në mënyrë që operacioni të quhet i suksesshëm.

Çfarë mund të prisni pas procedurës së implantit dentar?

48 orët e para

Menjëherë pas kryerjes së procedurës së kirurgjisë së implantit, dentisti do të vendosë një garzë mbi zonën e kirurgjisë. Garza duhet të mbahet në vend për tridhjetë minuta, duke përdorur, natyrisht, presion të fortë.

Është standarde që plaga kirurgjikale të rrjedhë deri në dyzet e tetë orë pas operacionit. Megjithatë, gjakderdhja duhet të ngadalësohet ndjeshëm pas orës së parë. Në rast se nuk është kështu, gjithmonë mund të kafshoni një qese çaji e cila çliron acidin tanik dhe tkurr enët e gjakut rreth zonës së kirurgjisë.

Gjatë kësaj faze, duhet të merren medikamente pa recetë për të menaxhuar dhimbjen dhe parehatinë. Ju duhet t'i kushtoni vëmendje udhëzimeve të dentistit tuaj kur bëhet fjalë për kohën dhe sasinë e dozës. Për lehtësim shtesë të dhimbjes, madje mund të aplikoni një kompresë të ftohtë në nofullën tuaj çdo njëzet minuta.

Kujdes nga aktiviteti intensiv gjatë gjithë kësaj kohe. Stresi i tepërt i vetes mund të rezultojë në rihapjen e plagëve dhe detyrojë procesin e shërimit të fillojë nga e para. Një tjetër gjë që rekomandohet është të kufizoni veten vetëm në ushqime të buta derisa plaga e implantit të shërohet më shumë dhe të mos dhembë më.

Java e parë

Nëse udhëzimet pas operacionit ndiqen plotësisht, duhet të ndiheni më mirë në ditën e tretë deri në të katërtën pas procedurës. Gjatë kësaj kohe, ju mund të filloni të zvogëloni ngadalë përdorimin e ilaçeve kundër dhimbjes. Disa pacientë përjetojnë shumë më tepër dhimbje se të tjerët, kështu që mund të kenë nevojë të marrin ilaçin për një javë të tërë. Kur bëhet fjalë për ilaçet kundër dhimbjeve, gjithmonë duhet të këshilloni dentistin tuaj. 

Takimi i parë pasues duhet të jetë pas shtatë deri në dhjetë ditë, pas operacionit. Në këtë kohë, gjithmonë me miratimin e dentistit, ju mund të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme.

Afati kohor i shërimit total

Shërimi i implantit tuaj dentar do të kërkojë disa muaj, gjatë të cilëve trupi juaj do të gjenerojë kockë të freskët rreth implantit dhe do ta asimilojë atë si një pjesë natyrale të trupit tuaj. Ky proces biologjik, i njohur si osseointegrim, lehtëson ankorimin e duhur të implantit tuaj të ri në kockën e nofullës tuaj. Në rast se keni nevojë për procedura përgatitore plotësuese si transplantet e kockave ose ngritjet e sinuseve, kohëzgjatja e përgjithshme e rikuperimit mund të zgjatet pak. Për të garantuar rezultate optimale dhe për të parandaluar infeksionet, është thelbësore të ruhet higjiena e mirë orale.

Udhëzime të përgjithshme për të ndihmuar në rikuperimin tuaj pas një procedure implanti dentar:

Në më shumë se shumë raste, osseointegrimi mund të zgjasë deri në gjashtë muaj. Disa njerëz e shohin veten të frikësuar, megjithatë, duhet të theksohet se i gjithë procesi i shërimit nuk është aq i keq sa shumë njerëz besojnë. Për ta bërë procesin e rikuperimit më të shpejtë dhe më të thjeshtë, ne do të shkruajmë disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë me të gjithë procesin pas operacionit të implantit dentar.

Pushoni

Ndër gjërat më të mira që mund të bëni gjatë procesit të shërimit është të lini trupin tuaj të pushojë. Në rast se filloni të ndiheni të dëshpëruar dhe të lodhur, kjo është mënyra se si trupi juaj ju tregon se është shumë i lodhur për të vazhduar kështu që ju duhet të ngadalësoni. Është thelbësore ta dëgjoni atë gjatë rikuperimit nga operacioni i implantit dentar. Shtyrja e vetes në kufij vetëm sa do të ngadalësojë procesin e rikuperimit. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme gjatë ditëve të para pas operacionit, por është gjithashtu e rëndësishme që të mos e tejkaloni kur të filloni të ndiheni më mirë. Edhe kur filloni të ndiheni më mirë, këshillohet të shmangni aktivitetet e forta, si dhe çdo lloj aktiviteti që mund t'ju rrezikojë të goditeni në fytyrë, pasi të dyja gjërat rrisin rrezikun e komplikimeve pas operacionit.

Hani ushqime të buta dhe me vlera ushqyese

Pas kryerjes së operacionit të implantit dentar, pyetja kryesore është se çfarë duhet të hani. Në dyzet e tetë orët e para pas operacionit, ju ndalohet të hani ushqime të nxehta ose pikante, duke qenë se ato shkaktojnë hemorragji ose akoma më keq, acarim të zonës së kirurgjisë. Pas kësaj, rregulli është që ju mund të hani vetëm ushqime të buta. Ajo që nënkuptojmë me ushqime të buta janë ushqimet që nuk kërkojnë asnjë përtypje apo lëvizje të nofullës, pasi kjo e fundit mund të shkaktojë acarim të zonës kirurgjikale. Pasi prerja të shërohet, ju mund të përparoni pak nga pak në ushqim që kërkon mbajtjen e përtypjes në minimum, megjithatë, sigurohuni që të ndiqni udhëzimet e dentistit për atë që ju lejohet të hani.

Jo vetëm që është thelbësore të konsumoni ushqime të buta, por edhe të hani ushqime me vlera ushqyese. Ofrimi i trupit tuaj mundësinë për t'u ushqyer me lëndët ushqyese të duhura pas një procedure implanti dentar ndihmon që procesi i shërimit të përfundojë më shpejt dhe ul rrezikun e problemeve pas operacionit. Një mënyrë e përsosur për të ngrënë ushqime të buta të mbushura me lëndë ushqyese është të hani brokoli të zier në avull dhe të konsumoni shake proteinash. Smoothies janë një mënyrë tjetër për t'u siguruar që të merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese në dietën e përkohshme të ushqimeve të buta. Megjithatë, sigurohuni që të mos përdorni një kallam (pipëz) pasi thithja e saj mund të dëmtojë zonën e kirurgjisë. Përkundrazi, përdorni një lugë.

Qëndroni të hidratuar

Është thelbësore të ruhen nivelet e duhura të hidratimit, veçanërisht pas një operacioni të implantit dentar. Qëndrimi i hidratuar lehtëson eliminimin e substancave të dëmshme nga trupi juaj që mund të ndalojnë procesin tuaj të rimëkëmbjes. Për më tepër, ju mban të freskët. Për ta arritur këtë, këshillohet të konsumoni një sasi të lartë uji duke shmangur alkoolin dhe kafeinën, pasi të dyja shkaktojnë dehidrim. Në fakt, alkooli mund të ndërhyjë në procesin e shërimit dhe rekomandohet të shmanget për të paktën dy javë pas procedurës, ose në mënyrë ideale deri në rikuperimin e plotë. Për më tepër, përmbahuni nga përdorimi i kallamit (pipëzës) për të pirë smoothie, shake proteinash ose ndonjë pije tjetër. 

Përdorni kompresa akulli

Ndërsa ënjtja pas operacionit të implantit dentar është zakonisht minimale, disa individë mund të përjetojnë më shumë ënjtje se të tjerët. Për të ulur ënjtjen dhe parehatinë, një paketë akulli mund të jetë një zgjidhje e thjeshtë dhe efikase. Megjithatë, është thelbësore të mbroni lëkurën tuaj nga dëmtimi duke e mbështjellë pakon e akullit në një peshqir përpara se ta aplikoni në fytyrë. Gjithashtu, rekomandohet përdorimi i pakove të akullit për rreth njëzet minuta, pasuar nga një pushim prej njëzet minutash përpara se t'i riaplikoni ato. Përdorimi i zgjatur i pakove të akullit ose përdorimi i tyre direkt në lëkurë mund të rezultojë në djegie akulli.

Shpëlajeni gojën me ujë të kripur

Shpëlarjet me ujë të kripur janë të këshillueshme pas çdo lloj operacioni oral. Ato nuk janë vetëm qetësuese për plagën, por edhe zvogëlojnë numrin e baktereve brenda gojës pa shkaktuar acarim. Për të bërë një shpëlarje me ujë të kripur duhet një lugë çaji kripë në 236 ml ujë të vakët. Pasi kripa të jetë tretur, ju mund ta kaloni butësisht përzierjen në gojën tuaj për rreth tridhjetë sekonda dhe më pas pasi të keni mbaruar, pështyjeni. Shpëlarjet me ujë të kripur mund të kryhen deri në katër herë në ditë, të gjitha varen nga udhëzimet e dentistit tuaj.

Mos pini duhan

Është një fakt i njohur se pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin tuaj të përgjithshëm, edhe në rast se nuk keni bërë një operacion të implantit dentar. Megjithatë, pirja e duhanit pas vendosjes së implanteve dentare mund të dëmtojë ashpër shanset tuaja për një proces të begatë rikuperimi. Para së gjithash, nikotina ndikon në rrjedhën e oksigjenit në kockat dhe indet e gojës duke e kufizuar atë. Së dyti, nikotina dhe duhani mund të ndikojnë gjithashtu në osseointegrimin, që do të thotë se bashkimi nuk do të ndodhë së shpejti dhe një dështim i implantit ka shumë të ngjarë. Këto janë një pjesë e arsyeve pse këshillohet të lini apo shmangni duhanin gjatë procesit të shërimit.

Ruani një higjienë të mirë orale

Edhe pse implantet dentare nuk janë pjesë e dhëmbëve tuaj të vërtetë, ato duhet të trajtohen si të tilla. Në thelb, ata kërkojnë higjienën e duhur orale. Higjiena e saktë orale ndryshon gjatë fazave të ndryshme të rikuperimit, por është thelbësore të ndiqni udhëzimet e dentistit për të siguruar një gojë të pastër. Kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e mundësisë së zhvillimit të infeksionit rreth vendit të operacionit.

Shmangni aktivitetet e mundimshme

Ju nuk duhet të ktheheni në një rutinë të përditshme ushtrimore menjëherë pas procedurës së implantimit. Në përgjithësi, dentistët këshillojnë të përmbahen nga aktivitetet e rënda për të paktën tre ditë pas procedurës së implantit dentar. 

Arsyeja pas kësaj është se aktivitetet e sforcuara dhe të forta mund ta bëjnë zemrën tuaj të jetë më e shpejtë, duke rritur hemorragjinë dhe goditjet pas operacionit, duke rezultuar në shumë komplekse. Me fjalë më të thjeshta, është e detyrueshme të kufizoni punën tuaj të rëndë fizike gjatë procesit të shërimit të implantit.

Merrni ilaçin që ju jepet kundër dhimbjeve

Mund t'ju përshkruhet një lloj ilaçi kundër dhimbjes nga dentisti juaj. Për të mbajtur dhimbjen në minimum, rekomandohet të ndiqni udhëzimet. Në rast se dentisti juaj nuk ju ka dhënë një recetë, ju mund të përdorni gjithmonë medikamente pa recetë.

Mos përdorni pipëza

Ndoshta papritur, kur mendoni për të gjitha gjërat që duhet të ndaloni së bërë pas një procedure implanti dentar, me siguri nuk mendoni për kashtë. Megjithatë, vlen të përmendet se kashta është gjëja e fundit që duhet të përdorni nëse keni një plagë në gojë. Thithja mund të sabotojë të gjithë operacionin, të prishë plagën dhe të ngadalësojë procesin e shërimit.

Udhëzime të përgjithshme për kujdesin pas trajtimit

Simptoma pas operacionit si shqetësime, gjakderdhja dhe dhimbja janë të shpeshta në kirurgjinë e implanteve dentare.

Më poshtë do të gjeni disa nga masat që duhet të ndërmerren për kujdesin e implanteve dentare:

  • Shpëlarjet me ujë të kripur- Mund të përzieni 1 lugë çaji kripë në një filxhan me ujë të vakët. Shpëlajeni gojën me këtë tretësirë tri herë në ditë gjatë javës së parë pas operacionit. Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e higjienës orale dhe zvogëlimin e rrezikut të infeksionit.
  • Kompresa e ftohtë- Aplikoni një pako akulli në zonën e fryrë për 15 minuta, më pas hiqeni për disa minuta përpara se ta përsërisni. Përsëriteni kompresën e ftohtë në intervale të rregullta për disa ditë pas vendosjes së implanteve për të qetësuar nervat dhe për të minimizuar ënjtjen.

Zakonet nga të cilat duhet hequr dorë

Ashtu si pirja e duhanit, ka zakone të tjera që duhet t'i ndërprisni dhe aktivitete të stilit të jetesës që duhet të ndryshoni për të përshpejtuar procesin e rikuperimit. Këtu janë disa:

  • Ngrënja e thonjëve
  • Përtypja e akullit
  • Pirja e lëngjeve me pipëz
  • Kafshimi i substancave të forta
  • Konsumimi i shpeshtë i pijeve me kafeinë

Çfarë niveli dhimbjeje mund të pritet gjatë periudhës së rikuperimit pas procedurës së implantit dentar?

E gjithë procedura e implantit dentar bëhet nën ndikimin e anestezisë, kështu që nuk do të ndjeni asnjë dhimbje. Megjithatë, anestezia do të kalojë pas disa orësh. Nëse nxirret një dhëmb, mund të ketë edhe një mpiksje gjaku në vend me ënjtje minimale. Stomatologët në Shqipëri e bëjnë sa më të ulët nivelin e dhimbjes gjatë periudhës së rikuperimit pas një procedure implanti dentar. Kjo është pjesërisht sepse pjesa e rrënjës është aq larg nga mbaresat nervore, në kockë, gjë që e bën periudhën e rikuperimit më të shpejtë dhe më të lehtë. Megjithëse një prerje e vogël do të ajrojë acarim të lehtë, nuk do të shkaktojë asgjë më shumë. Përsëri, lehtësimi më i mirë i dhimbjes janë medikamentet pa recetë, si ibuprofeni ose paracetamoli. Nuk ka nevojë të shqetësoheni për asnjë lloj lehtësimi dhimbjeje pasi ndodh integrimi i kockave. Në fakt, periudha e rikuperimit pas një procedure implanti dentar është shumë më e shkurtër se sa një procedurë e heqjes së dhëmbit të mençurisë.

Kur mund t'i ktheheni aktiviteteve normale pas trajtimit të implanteve dentare?

Gjëja kryesore që u themi pacientëve tanë është se ata në përgjithësi mund të kthehen në rutinën e tyre normale brenda një dite pas operacionit. Kjo është e vërtetë edhe nëse graftet kockore vendosen së bashku me implantet dentare. Me kusht që të ndiheni të relaksuar, jeni të lirë të ktheheni në jetën tuaj të përditshme, si puna ose aktivitetet e tjera familjare. Megjithatë, nëse keni hequr një dhëmb, është mirë të prisni edhe pak, në mënyrë që të mos acaroheni. Pasi indet e mishit të dhëmbëve të jenë rikuperuar plotësisht, osseointegrimi do të vazhdojë edhe për disa muaj të tjerë. Megjithatë, vetëm për shkak se implantet tuaja dentare ose vendet e shartimit të kockave janë ende duke u integruar, nuk do të thotë në asnjë mënyrë që ju supozohet të ndryshoni stilin e jetës tuaj, të ndryshoni rutinën tuaj ose të përjetoni ndonjë shqetësim. Ky është një proces krejtësisht i natyrshëm që kërkon kohë. Pjesa më e madhe e osseointegrimit mund të zgjasë nga tre deri në gjashtë muaj, të gjitha në varësi të shëndetit tuaj oral.

Cilat janë hapat për t'u kujdesur për implantet tuaja gjatë procesit të shërimit?

Mbani rutinën tuaj fillestare të higjienës orale, nëse është e duhura. Shmangni larjen dhe përdorimin e fillit me fill rreth zonës së implantit për ditët e para. Përkundrazi, shpëlajeni me ujë të vakët me kripë për të hequr bakteret dhe për të parandaluar çdo lloj infeksioni. Pas rikuperimit të kirurgjisë suaj të implantit, do t'ju duhet të filloni të pastroni implantin tuaj dentar në të njëjtën mënyrë që bëni me dhëmbët tuaj natyralë. Gjatë gjithë ekzaminimit të planit të trajtimit, dentisti juaj do t'ju tregojë se si shkon mirëmbajtja e higjienës së mirë orale.

Cili është afati kohor i rikuperimit të plotë pas një procedure implanti dentar?

Edhe një herë, kjo është ajo që befason shumicën e klientëve të stomatologjisë estetike. Stomatologët në klinikat tona janë të sigurt se për pacientët me implant procesi i rikuperimit zgjat vetëm rreth njëzet e katër orë. Thënë kjo, pasi të keni përfunduar njëzet e katër orët, mund të vazhdoni me rutinën tuaj të përditshme. Vetëm mbani në mend se rikuperimi i plotë pas një procedure të implantit dentar, që kocka të osseointegrohet, mund të zgjasë disa muaj. Për të parandaluar dështimin e implantit, dentistët në Shqipëri nuk do të vendosin restaurime të përhershme për përdorim të menjëhershëm. Përkundrazi, do të vishni proteza shëruese të përhershme për të plotësuar dhëmbët që mungojnë.

Përfundime

Mbani mend se periudha e procesit të shërimit të implantit dentar ndryshon për çdo individ pasi procesi i rikuperimit varet nga disa faktorë si numri i implanteve të fiksuara ose vendndodhja e implantit. Nëse bëni një operacion të transplantit të kockave, procesi i rikuperimit do të zgjasë shumë më gjatë.

Siç u përmend më lart, përveç marrjes së ilaçeve me recetë nga mjeku, duhet të bëni edhe ndryshime të vogla në dietën tuaj ose të braktisni disa nga gjërat tuaja të preferuara për shërimin e duhur të implantit.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

Eksploroni më shumë artikuj

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.