Pse Duhet të Pini më Shumë Ujë për të Mbrojtur Dhëmbët dhe Mishrat e Dhëmbëve

Po kërkoni disa mundësi për të mbrojtur shëndetin tuaj dentar dhe oral? Atëherë duhet të konsideroni të pini ujë! Uji është deri tani pija më e shëndetshme për shëndetin tuaj dentar, si dhe shëndetin e përgjithshëm. Trupi i njeriut përbëhet nga 60% ujë. Kur qëndroni të hidratuar, ndihmoni sistemin tuaj të mbetet i shëndetshëm. 

Pirja e ujit është gjëja më e mirë që mund të bëni për dhëmbët tuaj – kryesisht nëse është i fluorizuar. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar se për çfarë arsye uji është shumë i rëndësishëm për shëndetin tuaj oral. 

Forcon Dhëmbët Tuaj

Pirja e ujit është një detyrë shumë e thjeshtë për të gjithë. Për më tepër, është shumë e dobishme sepse mund të ndihmojë në parandalimin e kaviteteve. Përveç faktit që uji ofron higjienë të mirë orale për të gjithë, ai gjithashtu ndihmon në parandalimin e çdo prishjeje të dhëmbëve që mund të ndodhë në gojën tuaj.

E Mban Gojën Tuaj të Pastër

Kur pini pije që përmbajnë një sasi të madhe sheqeri (si për shembull, sodë ose lëngje), atëherë një sasi sheqeri mund të mbetet në sipërfaqen e dhëmbëve tuaj. Ato sheqerna ushqejnë pllakën bakteriale dhe në të njëjtën kohë çlirojnë acide të dëmshme që mund të dëmtojnë smaltin tuaj të dhëmbëve, gjë që në fund çon në prishjen e dhëmbëve. 

Megjithatë, kur pini ujë, pastroni gojën dhe njëkohësisht lani bakteret që shkaktojnë kavitetet dhe në fund dëmtojnë dhëmbët tuaj. Pirja e ujit është po aq thelbësore sa larja dhe pastrimi i dhëmbëve me fill dentar për t'i mbajtur dhëmbët tuaj më të pastër dhe më të shëndetshëm.

Ju Freskon / Pastron Frymëmarrjen

Mbetjet e ushqimit dhe bakteret apo sëmundje të tjera orale janë shkaktari kryesor i erës së keqe të gojës. Pra, duke qenë se larja dhe pastrimi i dhëmbëve me fill dentar pas çdo vakti është i dobishëm në luftën kundër halitozës (fryma e keqe e gojës), ne të gjithë e dimë se nuk është gjithmonë e mundur të lani ose pastroni dhëmbët me fill dentar, për shkak se nuk mund ta keni gjithmonë furçën e dhëmbëve në çantën tuaj. Për fat të mirë, pirja e ujit ndihmon në larjen e gjërave që shkaktojnë aromat e padëshiruara në gojë dhe gjithashtu mban erë të këndshme, gjë që do t'ju bëjë të keni më shumë vetëbesim në praninë e njerëzve.

Pirja e Ujit Hidraton Mishrat e Dhëmbëve

Është thelbësore të kuptoni se shëndeti juaj i dhëmbëve nuk ka të bëjë vetëm me dhëmbët tuaj. Nëse jeni duke përjetuar ndonjë shqetësim me mishrat e dhëmbëve ose ndonjë problem me mishrat, atëherë kjo mund të çojë në gingivit ose humbje të dhëmbëve. Atëhere, të gjithë e dimë se kjo mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin e trupit tuaj dhe përfundimisht do të ndiheni jo rehat pranë njerëzve. Uji është një përbërës i mirë për të mbajtur dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të pastër kur nuk mund t'i lani ato.

Është pa Kalori

Pijet që përmbajnë një sasi të madhe të sheqerit dhe kalorive kanë një rrezik shtesë për kavitetet si dhe pasoja të tjera jo të shëndetshme për shëndetin dhe higjienën tuaj orale. Në fakt, ka disa studime që kanë konfirmuar se pirja e ujit në fakt mund t'ju ndihmojë të humbni peshë në një mënyrë efektive. Për këtë arsye, herën tjetër që të pini ujë duhet të keni parasysh se do të ishte një mënyrë e shkëlqyer për t'u kujdesur për trupin dhe buzëqeshjen tuaj.

Redukton Mundësinë e Prishjes së Dhëmbëve

Kur dhëmbët tuaj janë të prishur, atëherë kjo do të thotë që mineralet në smaltin e dhëmbëve tuaj reduktohen. Pirja e ujit që përmban një sasi të madhe fluori ka një ndikim pozitiv në remineralizimin e dhëmbëve tuaj. Prandaj, siç mund ta kuptoni, kjo është një arsye vërtet e rëndësishme pse duhet të vazhdoni të pini më shumë ujë.

Uji Ju Ofron një Buzëqeshje të Bukur

Nëse dëshironi të mbani dhëmbët tuaj të bardhë dhe tërheqës, uji i pijshëm është një zgjidhje e përshtatshme për të. Janë të shumta ushqimet dhe pijet që lënë njolla të pakëndshme në dhëmbë pasi i konsumoni, si: kafeja, salca e domates, kerri, si dhe agrumet apo pijet me aciditet të lartë. Nëse pini shumë ujë midis vakteve, do t'ju ndihmojë të pastroni ushqimin e mbetur ose njollat në sipërfaqen e dhëmbëve tuaj. 

Nëse jeni duke përjetuar ndonjë gjendje të padëshiruar të shëndetit tuaj oral për momentin dhe dëshironi t'i diskutoni ato me një dentist profesionist, atëherë Trio Dent është këtu për të ofruar zgjidhje efektive për problemin tuaj. Mund të na kontaktoni nëpërmjet numrit tonë të telefonit ose emailit. 

Ne mund t'ju caktojmë një takim në mënyrë që të konsultoheni me një nga dentistët tanë, sa më shpejt të jetë e mundur. Për një trajtim gjithëpërfshirës të kujdesit dentar vizitoni Trio Dent në Tiranë, Shqipëri.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

Eksploroni më shumë artikuj

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.