Si Ndikon Sheqeri në Dhëmbët Tuaj - Gjërat që Duhet të Dini

Një shëndet i duhur dentar ju jep mundësinë të shijoni stilin e jetës tuaj pa përjetuar ndonjë situatë të padëshiruar. Konkretisht, ju lejon të hani, të flisni, si dhe të lëvizni rehat pa ndjerë asnjë dhimbje apo siklet për veten tuaj. 

Siç e di kushdo nga ne, shumica e ushqimeve që njerëzit konsumojnë përmbajnë sheqer. Ne e dimë se konsumimi i tepërt i sheqerit ka një efekt negativ në shëndetin tonë dhe veçanërisht në dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. 

Megjithatë, është një ëmbëlsirë që askush nuk do të ndalojë së konsumuari. Ndoshta është thjesht një varësi, ose ndoshta nuk kemi mjaftueshëm vetëkontroll për të ndaluar konsumimin e tij. Por, e dini vërtet pse sheqeri është kaq i dëmshëm për dhëmbët tuaj? Më poshtë do të shohim se si sheqeri në të vërtetë ndikon në dhëmbët tuaj dhe çfarë duhet të bëni për këtë. 

Goja juaj është një Fushë Beteje

Në gojën tuaj jetojnë lloje të shumta bakteresh. Disa, edhe nëse është e vështirë për t'u besuar, mund të jenë të dobishme për shëndetin tuaj dentar, ndërsa të tjers mund të jenë vërtet të dëmshëm. Për të dhënë një shembull, ka disa baktere që prodhojnë acid në gojën tuaj në momentin që ata ndeshen dhe tresin sheqerin. Këto acide mund të pastrojnë mineralet nga smalti i dhëmbit tuaj dhe kjo është shumë e dëmshme për mbrojtjen e dhëmbëve tuaj. Kjo procedurë quhet remineralizimi.

Gjëja e mirë është se mineralet që gjenden në pështymën tuaj ndihmojnë në riparimin e smaltit dhe kjo ndihmon në forcimin e dhëmbëve tuaj. Përkundër kësaj, nëse sulmet acidike ndodhin në mënyrë të përsëritur, atëherë kjo mund të shkaktojë humbje të mineraleve në smaltin e dhëmbëve tuaj. Pas një periudhe të caktuar kohore, kjo do të dobësojë si dhe do të shkatërrojë smaltin edhe në fund do të rezultojë në formimin e zgavrave në gojën tuaj.

Për këtë arsye, në zgavrën e gojës tuaj do të shkaktohet prishja e dhëmbëve. Për më tepër, nëse nuk trajtohet, një dhëmbë i prishur mund të shkaktojë dhimbje të forta dhe ndoshta ju mund të humbisni dhëmbin tuaj. 

Si Ndikon Sheqeri në Dhëmbët Tuaj?

Pothuajse çdo ushqim që hamë apo pimë përmban sheqer dhe kur bie në kontakt me dhëmbët ndikon vazhdimisht në shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Prandaj, është thelbësore të përqendroheni në konsumimin e ushqimeve të shëndetshme të cilat gjithashtu ndihmojnë në promovimin e shëndetit oral.

Megjithatë, le të rendisim disa pika ku mund të dallojmë mënyrën se si sheqeri ndikon në dhëmbët tanë.

Sheqeri ndryshon aciditetin e gojës tuaj

E dini se kur konsumojmë ushqime që përmbajnë sheqer ndikohet ekuilibri i pH-së në gojën tonë? Pështyma që prodhojmë nga natyra nuk është acidike. Në fakt, kur e kombinojmë me larjen e rregullt të dhëmbëve, sigurojmë një ambient optimal, për të mbajtur një nivel të ulët të PH-së në gojë. 

Përkundrazi, kur konsumojmë sheqer, pështyma jonë fillon të ndërveprojë dhe të tretet në mënyrë progresive. Bakteret natyrore që mund të gjenden në pështymën tonë përzihen me sheqer në mënyrë që të formojnë acid. Kjo pabarazi mund të çojë në një mjedis më acid në gojën tuaj, sepse rrit menjëherë PH-në. Nivelet e acidit zakonisht mbeten të ngritura për njëzet minuta ose më shumë. Gjatë gjithë kësaj periudhe acidi fillon të dëmtojë smaltin e dhëmbëve tanë dhe pak nga pak krijohet kariesi i njohur për të gjithë ne. 

Sheqeri zhvillon bakteret në gojën tuaj

Megjithatë, mjedisi acidik ka edhe efekte të mëtejshme negative në shëndetin tonë oral. Acidet toksike të krijuara formojnë një mjedis ideal për bakteret e dëmshme mikroskopike që çojnë në sëmundje të mishrave të dhëmbëve si gingiviti.

Sheqeri në formë të ngurtë është jashtëzakonisht i vështirë për t'u shpërbërë

Sheqeri vjen në shumë forma dhe gjëja e parë që ju vjen në mendje është padyshim sheqeri i grimcuar. Ky është sheqeri më i zakonshëm që përdorim kur gatuajmë. Sheqeri kristal është rezultat i saharozës shumë të përpunuar për përdorime të ndryshme. Këto sheqerna të ngurta janë jashtëzakonisht të dëmshme sepse lënë një sasi të madhe mbetjesh ngjitëse në dhëmbët tanë. Pështyma e ka të vështirë të zbërthejë një formë kaq të përqendruar mbetjesh ngjitëse dhe si pasojë kjo përkeqëson gjendjen e higjienës sonë orale.

Sheqeri i lëngshëm mund të mos jetë i dukshëm, por nuk është i padëmshëm

Ndoshta forma më e dëmshme e sheqerit është në formë të lëngshme ose shurup. Kjo formë e sheqerit është e zakonshme në shumicën e pijeve joalkoolike dhe pijeve me sheqer. Konsumimi i kësaj forme të sheqerit është si të përdorni një gargarë goje, por kjo është e mbushur me toksina të dëmshme. Sheqeri hyn në çdo cep të zgavrës së gojës sonë, duke mbuluar çdo dhëmb dhe duke u ngjitur në indin e mishrave të dhëmbëve. 

Ndërsa substanca ngjitëse që prodhohet qëndron aty, bakteret fillojnë të riprodhohen në tretësirën acidike dhe acidi ngadalë dekompozon smaltin e dhëmbëve tanë. Një rezultat negativ i këtij procesi është era e keqe e gojës. Është e vështirë të kuptosh se diçka e ëmbël dhe e shijshme, siç është shurupi, mund të shkaktojë erë të keqe, por është e vërtetë dhe mund të ndodhë me të vërtetë.

Çfarë mund të Bëni për të Konsumuar më Pak Sheqer

Nëse e dini se po konsumoni më shumë sheqer sesa duhet, atëherë këtu janë disa këshilla që mund të ndiqni për të reduktuar konsumin e sheqerit.

Shmangni pijet me sheqer

Këto pije jo vetëm që nuk ju ngopin por ju shtyjnë të konsumoni më shumë kalori, në kohën e ndërmjetme.

Një alternativë për pijet pa sheqer është uji, i cili do t'ju hidratojë dhe do t'ju ndihmojë të digjni yndyrën.

Shmangni salcat e gatshme

Salcat janë një kurth i madh kur bëhet fjalë për sheqerin. Ketchup-i dhe salcat komerciale përmbajnë shumë sheqer. Një lugë gjelle ketchup mund të përmbajë në mënyrë të ngjashme një lugë gjelle sheqer.

Zëvendësoni salcat e gatshme me salcat shtëpiake.

Mos hani mëngjesi me drithëra të cilat përmbajnë sheqer

Një tas me drithëra mund të jetë një alternativë e lehtë për mëngjes kur jeni me nxitim. Megjithatë, drithërat komerciale përmbajnë sasi të mëdha sheqeri. Gjithashtu, edhe muesli mund të përmbajë një sasi të madhe sheqeri. 

Në treg ka drithëra pa sheqerna të shtuara, të cilat ia vlen të konsumohen.

Kujdes me ushqimet (snacks) tuaja "të shëndetshme".

Barat e drithërave, barat proteinike si dhe frutat e thata konsiderohen si zgjidhje të shëndetshme. Megjithatë, ato mund të përmbajnë pothuajse të njëjtën sasi sheqeri si një çokollatë ose një biskotë. Një bar me drithëra mund të përmbajë deri në tetë lugë sheqer.

Frutat e thata mund të jenë plot me sheqer, por edhe nëse nuk janë, ato përmbajnë shumë sheqer dhe duhen konsumuar me një limit. Për këtë arsye, për ushqimet tuaja duhet të preferoni arra pa kripë, një vezë të zier apo edhe 1-2 fruta të freskëta.

Çfarë mund të Bëni për të Mbrojtur Dhëmbët dhe Ngjyrën e Tyre

Janë 3 ushqime që janë ideale për t’u konsumuar për të mbrojtur dhëmbët si dhe ngjyrën e tyre. Këto ushqime janë:

  1. Trajtoni mishrat e dhëmbëve me speca të kuq

Dhëmbët tuaj mund të kërkojnë më shumë kohë për të dalë në pah. Megjithatë, mishrat e dhëmbëve meritojnë po aq vëmendje sa çdo pjesë tjetër e trupit tuaj. Specat e kuqe përmbajnë një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit - një proteinë strukturore që ruan formën e duhur të mishrave të dhëmbëve rreth dhëmbëve tuaj. Hulumtimet tregojnë se marrja e reduktuar e vitaminës C lidhet me sëmundjen e mishrave të dhëmbëve, një shkak i zakonshëm i erës së keqe të gojës dhe largimit të mishrave të dhëmbëve.

  1. Hiqni pllakën bakteriale me selino

Kur nuk keni kohë për të larë dhëmbët midis vakteve, selinoja është një alternativë e vogël që mund të përdorni. Kjo perime funksionon si një "pastrues" falë strukturës së tij fibroze, gërryese, e cila gërvisht pllakën bakteriale të zverdhur dhe copat e ushqimit që janë ngjitur në dhëmbë pas vaktit tuaj. E gjithë kjo procedurë “snacking” nxit prodhimin e pastruesit të pështymës dhe e kthen gojën tuaj në një mekanizëm pastrues të vogël.

  1. Mbroni smaltin e dhëmbëve me djathë cheddar

Djathi cheddar ka një fuqi shtesë. Është një burim i mirë i kalciumit, fosforit dhe proteinave të kazeinës, të cilat ndihmojnë në forcimin e smaltit të dhëmbëve tuaj dhe neutralizojnë aciditetin që shkaktohet nga ushqimet dhe pijet. Më pak aciditet redukton rrezikun e prishjes dhe korrozionit të dhëmbëve, gjë që me kalimin e kohës mund të çojë në ndjeshmëri të dhëmbëve.

Këshilla Jonë

Shëndeti ynë është nga një rrugë e drejtpërdrejtë e lidhur me shëndetin e dhëmbëve tanë, dhe kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëjmë atë që mundemi për t'u kujdesur për dhëmbët tanë apo edhe për të rregulluar sëmundjet e gojës. Shumica e njerëzve kanë një qëndrim të qetë kur bëhet fjalë për konsumimin e sheqerit. 

Megjithatë, është më mirë të reduktoni sa më shumë konsumin e ushqimeve dhe pijeve që përmbajnë një sasi të madhe sheqeri. Për më tepër, siç e përmendim gjithmonë në artikujt tanë, t'i qëndrojmë besnik rutinës së përditshme të larjes dhe pastrimit të dhëmbëve me fill dhëmbësh është dhurata më e mirë që mund t'i ofrojmë vetes. Duhet t'i kushtoni vëmendje gjithçkaje që konsumoni, të kujdeseni për dhëmbët si dhe të parandaloni çdo sëmundje me vizita të rregullta parandaluese te dentisti 1-2 herë në vit.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

Eksploroni më shumë artikuj

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.