Çfarë duhet të dini për acarimin e mishrave të dhëmbëve?

Kujdesi për mishrat e dhëmbëve është shumë i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit tuaj oral. Gingiva është indi i fortë rozë që mbulon kockën e nofullës. Ky ind është i trashë, fijor dhe plot enë gjaku. Mishrat e dhëmbëve mund të fryhen, të rrjedhin gjak ose të enjten. Megjithatë, ndonjëherë mishrat e dhëmbëve janë aq të fryrë sa mbulojnë një pjesë të dhëmbit dhe duken të kuqe në vend të ngjyrës së zakonshme rozë. Po ashtu, pas larjes dhe pastrimit të dhëmbëve me fill dentar, mishrat e dhëmbëve mund të rrjedhin gjak ose të fryhen. Në këtë artikull do të flasim për gjithçka që duhet të dini për shkaqet dhe trajtimin e mishrave të fryrë ose të gjakosur. 

Çfarë janë mishrat e dhëmbëve të gjakosur?

Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve është simptoma më e zakonshme e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve. Por ajo mund të tregojë edhe probleme të tjera shëndetësore.

Gjakderdhja e herëpashershme e mishrave të dhëmbëve mund të shkaktohet nga larja e dhëmbëve në mënyrë shumë të ashpër ose nga përdorimi i protezave që nuk përshtaten siç duhet. Gjakderdhja e shpeshtë e mishrave të dhëmbëve mund të jetë shenjë e problemeve më serioze, duke përfshirë:

 • periodontiti (një formë e avancuar e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve)
 • leucemia (kanceri i gjakut)
 • mungesa e vitaminës
 • mungesa e qelizave të koagulimit (trombocitet)

Shkaqet e gjakderdhjes së mishrave të dhëmbëve

Problemet me dhëmbët janë shkaku kryesor i gjakderdhjes së mishrave të dhëmbëve. Gingiviti (inflamacion i mishrave të dhëmbëve) dhe periodontiti mund t'i bëjnë mishrat e dhëmbëve tuaj të ndjeshëm dhe të prirur për gjakderdhje.

Gingiviti

Shumica e njerëzve zhvillojnë gingivit kur pllaka bakteriale mbetet në vijën e mishrave të dhëmbëve për një kohë të gjatë. Pllaka bakteriale është papastërtia dhe bakteret që ngjiten në dhëmbët tuaj. Larja e dhëmbëve largon pllakat bakteriale dhe parandalon prishjen e dhëmbëve. Megjithatë, pa kujdesin e duhur dhe përdorimin e fillit dentar, pllaka bakteriale mund të mbetet në vijën e mishrave të dhëmbëve.

Nëse ajo nuk hiqet, mund të ngurtësohet në gurë (tartar) dhe të shkaktojë më shumë gjakderdhje. Grumbullimi i pllakave bakteriale pranë mishrave të dhëmbëve mund të shkaktojë gjithashtu gingivit.

Simptomat e gingivitit përfshijnë:

 • mishra të fryrë
 • dhimbje në gojë dhe rreth mishrave të dhëmbëve
 • mishra të gjakosur

Periodontiti

Nëse gingiviti përparon, mund të rezultojë në sëmundje periodontale. Periodontiti është një infeksion i mishrave të dhëmbëve, kockave të nofullës dhe indeve mbështetëse që lidhin dhëmbët me mishrat e dhëmbëve. Sëmundja e mishrave të dhëmbëve mund të bëjë që dhëmbët të lirohen ose të bien.

Mungesë e vitaminave

Mungesa e vitaminës C ose vitaminës K mund të bëjë që mishrat e dhëmbëve të rrjedhin më lehtë gjak.

Nëse keni gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve që nuk janë shkaktuar nga kujdesi i dobët dentar, pyesni mjekun tuaj që të kontrollojë nivelet e vitaminës C dhe K. Gjithashtu, ndiqni një dietë që përfshin të dy lëndët ushqyese për t'u siguruar që po merrni vitaminat që ju nevojiten për të qëndruar të shëndetshëm.

Ushqimet e pasura me vitaminë C përfshijnë:

 • frutat dhe lëngjet e agrumeve
 • brokoli
 • luleshtrydhe
 • domate
 • patate
 • speca

Ushqimet e pasura me vitaminë K përfshijnë:

 • perime jeshile
 • lakra
 • spinaq
 • marule
 • sallata jeshile
 • bizele
 • soja
 • vaj kanola
 • vaj ulliri

Shkaqe të tjera të gjakderdhjes së mishrave të dhëmbëve

Njerëzit me proteza mund të vuajnë edhe nga gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve. Kjo ka më shumë gjasa të ndodhë nëse protezat tuaja janë shumë të ngushta.

Nëse protezat tuaja ose mbajtëset e tjera po shkaktojnë gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve, vizitoni dentistin tuaj.

Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve është gjithashtu e zakonshme gjatë shtatzënisë. Ndryshimet hormonale gjatë shtatzënisë mund t'i bëjnë mishrat e dhëmbëve më të ndjeshëm.

Çrregullimet e gjakderdhjes si hemofilia dhe leucemia mund të rrisin gjithashtu rrezikun e gjakderdhjes së mishrave të dhëmbëve. Marrja e medikamenteve për hollimin e gjakut mund të bëjë që mishrat e dhëmbëve të rrjedhin gjak më shpesh. Barnat në këtë klasë përfshijnë aspirinë dhe heparin.

Trajtim për gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve

Praktikimi i një higjiene të mirë dentare është hapi i parë në trajtimin e mishrave të gjakderdhjes.

Vizitoni dentistin tuaj dy herë në vit për një pastrim profesional të dhëmbëve. Dentisti juaj mund t'ju tregojë nëse keni gingivit dhe t'ju mësojë se si t'i lani dhëmbët në mënyrë korrekte. Pastrimi i duhur me furçë dhe fill dentar heq pllakën bakteriale nga vija e mishrave të dhëmbëve dhe zvogëlon rrezikun e periodontitit. Dentisti juaj mund t'ju mësojë gjithashtu se si të përdorni gargarë antiseptike për të minimizuar grumbullimin e pllakave në gojën tuaj.

Gjithashtu, shpëlarja me ujë të ngrohtë me kripë mund të ndihmojë në qetësimin e mishrave të fryrë që rrjedhin lehtësisht gjak. Përdorni një furçë dhëmbësh të butë për mishrat e inflamuar, veçanërisht nëse keni gjakderdhje pas larjes së dhëmbëve. Ju gjithashtu mund të përdorni një furçë dhëmbësh elektrike. Kokat e furçave të dizajnuara posaçërisht në këto furça dhëmbësh ndihmojnë në pastrimin e vijës së mishrave të dhëmbëve më lehtë sesa furçat manuale.

Çfarë i shkakton mishrat e dhëmbëve të fryrë?

Mishrat e fryra shpesh shkaktohen nga gingiviti, por mund të shkaktohet nga shumë faktorë të tjerë, duke përfshirë shtatzëninë, kequshqyerjen dhe lloje të caktuara të infeksioneve.

Gingiviti

Gingiviti është shkaku më i zakonshëm i ënjtjes së mishrave të dhëmbëve. Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se kanë gingivit sepse simptomat janë shumë të lehta. Megjithatë, nëse nuk trajtohet, gingiviti mund të çojë në një gjendje shumë më serioze të quajtur periodontitis, e cila mund të çojë në humbjen e dhëmbëve. 

Gingiviti më së shpeshti rezulton për shkak të higjienës së dobët orale që shkakton grumbullimin e pllakave në linjat e mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbët. Pllaka është një shtresë bakteresh dhe mbetjesh ushqimore që grumbullohen në dhëmbë me kalimin e kohës. Nëse pllakata qëndron në dhëmbët tuaj për më shumë se disa ditë, ajo bëhet gurë. Tartari është një pllakë e ngurtësuar që nuk mund të hiqet vetëm duke përdorur fill ose larje me furçë. Në këtë rast, duhet të shkoni te dentisti, pasi formimi i gurëve mund të çojë në inflamacion të mishrave të dhëmbëve.

Shtatzënia

Shtatzënia gjithashtu mund të jetë shkak për mishrat e fryrë. Rritja e hormoneve të prodhuara nga trupi juaj gjatë shtatzënisë mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në mishrat e dhëmbëve. Rrjedhimisht, rritja e fluksit të gjakut mund të bëjë që mishrat e dhëmbëve tuaj të irritohen më lehtë, duke çuar në ënjtje.

Këto ndryshime hormonale gjithashtu mund të zvogëlojnë aftësinë e trupit tuaj për t'u kujdesur për bakteret që zakonisht shkaktojnë infeksione të mishit të dhëmbëve. Nga ana tjetër, kjo mund të rrisë shanset për zhvillimin e gingivitit.

Kequshqyerja

Mungesa e vitaminës, veçanërisht vitamina B dhe C, mund të shkaktojë ënjtje të mishrave të dhëmbëve. Vitamina C, për shembull, është thelbësore kur bëhet fjalë për mirëmbajtjen dhe riparimin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Nëse nivelet tuaja të vitaminës C ulen shumë, mund të zhvilloni skorbutin që mund të shkaktojë anemi dhe sëmundje të mishrave të dhëmbëve.

Infeksionet

Infeksionet për shkak të kërpudhave dhe viruseve mund të jenë një shkak i mundshëm i mishrave të dhëmbëve të fryrë. Për shembull, nëse keni herpes, ai mund të çojë në një gjendje të quajtur gingivostomatit akut herpetik, i cili nga ana tjetër shkakton ënjtjen e mishrave të dhëmbëve.

Një rritje e tepërt e majave natyrale në gojë, mund të shkaktojë gjithashtu ënjtje të mishrave të dhëmbëve. Për më tepër, çdo prishje e dhëmbëve e patrajtuar mund të rezultojë në absces dentar. Abscesi dentar është ënjtje e lokalizuar e mishrave të dhëmbëve që kërkon trajtim nga një dentist.

Cilat janë opsionet e trajtimit për mishrat e fryrë?

Trajtim mjekësor

Nëse mishrat e dhëmbëve tuaj janë të fryrë për më shumë se dy javë, vizitoni dentistin tuaj. Dentisti do të pyesë se kur dhe sa shpesh kanë filluar simptomat.

Mund të kërkohet një radiografi e plotë e dhëmbëve për të konfirmuar humbjen e kockave. Ata gjithashtu do të duan të dinë nëse jeni shtatzënë ose nëse keni ndryshuar së fundmi dietën tuaj. Ata mund të urdhërojnë analiza gjaku për të kontrolluar për infeksion. Në varësi të shkakut të mishrave të fryrë, dentisti juaj mund të përshkruajë një shpëlarje goje për të ndihmuar në parandalimin e gingivitit dhe reduktimin e pllakës. Ata gjithashtu mund të rekomandojnë përdorimin e një marke të veçantë paste dhëmbësh. Në disa raste, mund të kërkohen antibiotikë.

Gingiviti i rëndë mund të kërkojë kirurgji. Kjo zakonisht rekomandohet vetëm për njerëzit me sëmundje periodontale në fazën e vonë, duke përfshirë periodontitin e moderuar ose të avancuar. Opsionet e zakonshme të trajtimit janë shkallëzimi dhe planifikimi i rrënjëve. Kjo është një procedurë ku dentisti gërvisht mishrat e sëmurë, pllakat dhe gurët në bazën e dhëmbit, duke lejuar që mishrat e mbetur të shërohen.

Trajtimet në shtëpi

Duhet të siguroheni që të trajtoni me kujdes mishrat e fryrë. Disa këshilla për kujdesin në shtëpi përfshijnë:

 • Lani dhëmbët me kujdes në mënyrë që të mos irritoni mishrat e dhëmbëve.
 • Shpëlajeni gojën me ujë të kripur për të hequr bakteret në gojë.
 • Pini shumë ujë. Uji stimulon prodhimin e pështymës dhe dobëson bakteret që shkaktojnë sëmundje në gojë.
 • Shmangni irrituesit si shpëlarja e fortë e gojës, alkooli dhe duhani. 
 • Aplikoni një kompresë të ngrohtë në fytyrën tuaj për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të mishit të dhëmbëve. 
 • Kompresat e ftohta mund të ndihmojnë në uljen e ënjtjes.

Si mund të parandalojmë ënjtjen e mishrave të dhëmbëve?

Këtu janë disa nga masat parandaluese që mund të merrni për të shmangur mishrat e fryrë, duke përfshirë kujdesin e duhur për shëndetin tuaj dhe ngrënien e ushqimeve të shëndetshme.

Kujdesi për shëndetin oral

Sigurohuni që të lani dhe pastroni me fill dentar rregullisht, veçanërisht pas ngrënies. Vizitoni një dentist të paktën një herë në 6 muaj për pastrim profesional dhe diskutoni çdo simptomë dhe problem tjetër që mund të keni. Për shembull, nëse keni gojë të thatë, një problem që shpesh shkaktohet nga disa probleme shëndetësore ose medikamente, mund të rrisë rrezikun e krijimit të pllakave dhe gurëve. Ju gjithashtu mund të diskutoni me një dentist për alternativat e larjes së gojës dhe pastës së dhëmbëve që mund të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mishrave të dhëmbëve.

Ulja e niveleve tuaja të stresit

Disa studime sugjerojnë se stresi kronik mund të shoqërohet me një rrezik në rritje të sëmundjes periodontale. Jo vetëm kaq, stresi mund të përkeqësojë problemet e mishrave të dhëmbëve dhe ta bëjë trajtimin më pak efektiv. Kontrolli i niveleve të stresit mund të ndihmojë në parandalimin e ënjtjes së mishrave të dhëmbëve dhe përmirësimin e shëndetit oral. Yoga, meditimi dhe ushtrimet e frymëmarrjes së thellë janë mënyra të thjeshta dhe efektive për të reduktuar stresin.

Përdorni pastë dhëmbësh për përkujdesje ndaj mishrave të dhëmbëve

Llojet e ndryshme të pastave të dhëmbëve përmbajnë përbërës që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit oral duke reduktuar ndjeshmërinë e dhëmbëve, duke lehtësuar gingivitin, duke reduktuar grumbullimin e gurëve ose duke parandaluar erozionin e smaltit. Rekomandohet të zgjidhni një pastë dhëmbësh që përmban fluor dhe pa sheqer dhe shije të tjera që mund të shkaktojnë kavitete. Për të mbajtur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm, lani dhëmbët rregullisht dy herë në ditë me pastë dhëmbësh dhe fill dentar.

Edhe pse gjakderdhja dhe mishrat e fryrë janë një nga simptomat më të zakonshme të problemeve dentare, ka faktorë të tjerë që mund të kontribuojnë në shkakun e tyre. Rezervoni një takim me specialistin tuaj të kujdesit dentar për të përcaktuar nëse shëndeti i dhëmbëve është çështja kryesore që shkakton gjakderdhjen ose mishrat e fryrë. Një ekzaminim fizik dhe analizat e gjakut mund të ndihmojnë në identifikimin e shkakut të gjakderdhjes dhe ënjtjes. Trajtimi i duhur do të ndryshojë sipas gjendjes tuaj, por gjithmonë këshillohet që të kërkoni ndihmë sa më shpejt të jetë e mundur për rezultate më të mira.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

Eksploroni më shumë artikuj

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.