Ushqimet Që Zbardhin Smaltin E Dhëmbëve

Gjatë viteve të fundit, kemi parë disa procedura dentare dhe produkte për zbardhimin e dhëmbëve. Disa lloje të ndryshme pastash dhëmbësh, shirita zbardhues, zbardhimi profesional i dhëmbëve, etj. Pavarësisht këtyre trajtimeve të avancuara zbardhuese, ka edhe disa gjëra natyrale që mund të bëni në shtëpi për të arritur dhëmbët perfekt dhe për t'i ruajtur ata. Konsumimi i disa llojeve të ushqimit mund të ndihmojë në zbardhimin e smaltit të dhëmbëve. Një dietë e pasur forcon trupin tuaj dhe gjithashtu ju ndihmon të keni dhëmbë të bardhë dhe të fortë. Nëse dëshironi të provoni kura natyrale dhe të mos shkoni drejt trajtimeve të ashpra, ju rekomandojmë disa nga ushqimet e mëposhtme. 

Pineapple, fruit that promotes whiter teeth.

Ananasi

Portokallet dhe ananasi, dy fruta të tharta, nxisin gjuhën të sekretojë më shumë pështymë. Pështyma jonë shërben si një mjet natyral për pastrimin e dhëmbëve. Rritja e sasisë së pështymës mund të përmirësojë aftësinë natyrale të dhëmbëve tanë për t'u pastruar. Ushqimet dhe pijet acide duhet të shmangen pasi ato mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve. Jini të kujdesshëm dhe mos lini praninë e limonit ose ananasit në dhëmbët tuaj për një kohë të gjatë.  

Luleshtrydhet

Mos u mashtroni nga ngjyra e kuqe e luleshtrydheve, pavarësisht pamjes së tyre. Acidi malik, një përbërës i rëndësishëm në luleshtrydhe, vepron si një gërryes natyral për të zbardhur sipërfaqet e dhëmbëve. Qoftë edhe nëse i konsumoni në sallata, drithëra apo ëmbëlsira, mund t'i zbardhni dhëmbët. Mund të vendosni edhe luleshtrydhe të grira në furçën tuaj të dhëmbëve. Konsumimi i vetë frutit ndoshta nuk do të ketë ndonjë efekt të dukshëm, por shtypja e tij dhe vendosja e tij direkt në dhëmbë për rreth pesë minuta, padyshim që do të ketë. Më pas, pasi e lini të qëndrojë për pesë minuta, ngrihuni dhe lani dhëmbët si zakonisht. 

Perimet Krokante

Këto perime ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të gurëzave dhe janë të pasura me fibra. Selinoja, karota, qepa, brokoli dhe hudhra janë zgjedhje të tjera të shkëlqyera për zbardhimin e smaltit të dhëmbëve. Hekuri nga brokoli mund të ndihmojë në ndërtimin e smaltit të dhëmbëve, dhe hekuri nga qepa ndihmon në reduktimin e rritjes së gurëzave. Dhëmbët tuaj përfitojnë nga konsumimi i frutave dhe perimeve si dhe shëndeti juaj i përgjithshëm, sepse të gjithë e dimë se sa të mira janë ato për ne. 

Apples, fruit that promotes whiter teeth.

Mollët

Të hash një mollë në ditë është e mirë për shumë më tepër sesa për të mbajtur larg mjekun. Mund të jeni në gjendje të shmangni dentistin. Kërcitja e mollëve në gojë vepron si një gërvishtje natyrale gërryese për të pastruar dhëmbët tuaj kur i kafshoni. Mollët kanë një përmbajtje të lartë të acidit malik, të ngjashme me luleshtrydhet, dhe gjenden shpesh në disa lloje pastash dhëmbësh. Pështyma shtesë inkurajohet nga ky acid, i cili ndihmon në heqjen dhe parandalimin e njollave të dhëmbëve kur lani dhëmbët.

Djathi 

Kockat forcohen nga kalciumi në qumësht, kos dhe djathë. Prishja e dhëmbëve parandalohet nga acidi laktik, fosfori dhe kalciumi, ndër substanca të tjera. Opsioni juaj i parë për ushqimet e qumështit duhet të jetë kosi pasi përmban proteina që mund të mbrojnë dhëmbët tuaj nga acidet. Përtypja e djathrave të fortë mund të ndihmojë në pastrimin e mbeturinave të ushqimit nga boshllëqet midis dhëmbëve tuaj dhe parandalimin e grumbullimit të tyre. Përmbajtja e lartë e kalciumit, proteinave dhe fosforit të djathit ndihmon në neutralizimin e acideve në gojë. Dhëmbët tuaj mund të riparohen dhe rimineralizohen me ndihmën e kalciumit dhe fosforit. Zgjidhni djathë me pak yndyrë që redukton yndyrën e ngopur që dëmton zemrën tuaj dhe në të njëjtën kohë ndriçon buzëqeshjen tuaj.

Woman drinking water to maintain oral health.

Uji

Pijet me sheqer mund të dëmtojnë seriozisht smaltin e dhëmbëve tuaj. Kafeja, kola dhe lëngjet përmbajnë acide që mund të njollosin dhëmbët tuaj. Duke mos përmbajtur acid që mund të dëmtojë dhëmbët tuaj, pirja e ujit ndihmon në eliminimin e mbeturinave nga dhëmbët tuaj. Uji mund t'ju ndihmojë të mbani gojën tuaj të pastër dhe ka shumë përfitime të tjera shëndetësore. 

Ndihmon në parandalimin e njollosjes së dhëmbëve, përveçse ju mban të hidratuar. Për të mbajtur një buzëqeshje më të bardhë dhe më të ndritshme, shpëlajeni gojën me ujë pasi të keni konsumuar vaktet ose pijet me përmbajtje të lartë pigmentesh. Uji gjithashtu pakëson aciditetin e përgjithshëm në gojën tuaj, gjë që minimizon rrezikun e dëmtimit të smaltit të dhëmbëve. Përmbajuni ujit normal pasi uji i gazuar bën më të mundshëm erozionin e sipërfaqes së dhëmbit.

Soda E Bukës

Për një kohë, soda e bukës është përdorur si një kurë shtëpiake për zbardhimin e dhëmbëve. Edhe pse nuk është diçka që e konsumojmë shpesh, mund të përdoret si vetëm ashtu edhe në produkte të tjera të pjekura për të zbardhur dhëmbët. Meqenëse soda e bukës ka pak efekt gërryes, mund të përdoret si pastë dhëmbësh për të hequr njollat. Thjesht aplikojeni pastën me furçën tuaj të dhëmbëve pasi të krijoni një pastë nga soda e bukës dhe uji. Nëse përdorni sodë buke, lajeni për të njëjtat dy minuta, si zakonisht. 

Çamçakëzi Pa Sheqer

Midis vakteve dhe ushqimeve, përtypja e çamçakëzit pa sheqer nxit pështymë. Ky proces do të ndihmojë në balancimin dhe larjen e acideve që zhvillohen në gojën tonë ndërsa hamë ushqim. Kjo promovon shëndetin e dhëmbëve dhe i mban dhëmbët të sigurt dhe të pastër.

Orange, fruit that promotes whiter teeth.

Lëkura E Portokallit

Disa lëndë ushqyese, duke përfshirë fibrat, vitaminën C, aminoacidin provitamin A, magnezin, vitaminën B6/tiaminë dhe acidin folik gjenden tek lëkura e portokallit. Por, a e dini se këto lëkura janë ideale për dhëmbët pasi nuk janë acidike, ndryshe nga vetë frutat? Lëkurat e portokallit mund të zbardhin dhe mbrojnë dhëmbët tuaj nga dëmtimi i dhëmbëve dhe gingiviti për shkak të karakteristikave të tyre antibakteriale. 

Mund të keni aromë më të freskët goje falë limonenit tek lëkurat e agrumeve, i cili gjithashtu funksionon si një pastrues natyral. Megjithatë, frutat duhet t'i lani siç duhet përpara se t'i përdorni, sepse ato janë ekspozuar ndaj pesticideve. Më pas, masazhoni tërësisht pjesën e bardhë, të brendshme, të lëkurës mbi sipërfaqet e dhëmbëve tuaj.

Farat Dhe Arrat

Arrat dhe farat veprojnë si pastrues dhëmbësh. Ata i lënë dhëmbët të pastër dhe të bardhë pasi heqin njollat prej tyre. Konsumimi i farave të lulediellit, susamit dhe bajameve mund të ndihmojë në heqjen e çngjyrosjes së dhëmbëve. Mënyra më efektive për të hequr gurëzat nga dhëmbët është me farat e susamit. Këto fara janë të mira si për dhëmbët ashtu edhe për kockat, pasi ato përmbajnë edhe kalcium.

Selinoja

Selinoja është e freskët si mollët dhe do të ndihmojë në pastrimin e dhëmbëve. Ky ushqim nxit rritjen e pështymës, e cila ndihmon në parandalimin e formimit të gurëzave. Selinoja kërkon përtypje, gjë që ndihmon në ruajtjen e indeve të shëndetshme të mishrave të dhëmbëve dhe përmirëson shëndetin e dhëmbëve.

Watermelon, fruit that promotes whiter teeth.

Shalqiri

Përqëndrimi i acidit malik është më i lartë tek shalqiri sesa tek luleshtrydhet. Dhëmbët tuaj mund të bëhen më të lehtë si rezultat i acidit malik, i cili gjithashtu mund të rrisë sasinë e pështymës. Disa kërkime pohojnë se struktura fibroze e shalqirit lan dhëmbët tuaj, duke hequr njollat dhe duke i lënë ata të pastër. Megjithatë, kjo ende nuk është vërtetuar.

Sa Kohë I Duhet Ushqimeve Për Të Zbardhur Dhëmbët?

Nuk e dimë se sa kohë i duhet një fruti të caktuar për të zbardhur dhëmbët. Nuk ka asnjë hulumtim për kornizën kohore të parashikuar. Megjithatë, kurat natyrale në përgjithësi zgjasin më shumë se ato të ofruara nga kompanitë. Kjo varet gjithashtu nga ngjyra e dhëmbëve tuaj. Mund të duhet më shumë kohë për të parë efektet nëse dhëmbët tuaj janë zbardhur shumë. Nëse konsumoni shpesh ushqime që çngjyrosin dhëmbët tuaj, vlen e njëjta gjë.

Këshilla Të Tjera Për Të Pasur Dhëmbë Të Bardhë

Së bashku me konsumimin e pijeve dhe ushqimeve që zbardhin dhëmbët dhe shmangien e atyre që njollosin dhëmbët tuaj, duhet të përdorni edhe këto praktika të dobishme zbardhuese për të ruajtur dhëmbët tuaj të bardhë.

Proper teeth brushing routine for whiter teeth.

Lani dhëmbët dy herë në ditë.

Larja e dhëmbëve dhe e gjuhës dy herë ose më shumë në ditë është thelbësore për ruajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm. Bakteret nga gjuha mund të njollosin dhëmbët tuaj duke eleminuar zbardhimin e tyre. Për të shmangur këtë, ka disa produkte si kruajtëset e gjuhës, që duhet t'i përfshini në rutinën tuaj të përditshme. Ju gjithashtu duhet të përdorni pastë dhëmbësh zbardhuese dhe t'i lani dhëmbët në formë rrethore për t'i pastruar siç duhet.

Zëvendësoni Furçën Tuaj Të Dhëmbëve.

Furça juaj e dhëmbëve duhet të zgjasë vetëm disa muaj dhe më pas duhet ta ndërroni atë. Kur nuk e ndërroni furçën e dhëmbëve, mikrobet mund të grumbullohen dhe të hyjnë në gojë. Kur i shihni qimet e furçës të konsumuara dhe të buta, është koha të zëvendësoni furçën e dhëmbëve.

Hani Perime Dhe Fruta Të Papërpunuara. 

Ndërkohë që po flisnim se si perimet dhe frutat e freskëta janë të dobishme për shëndetin e trupit tuaj, ato janë të mrekullueshme edhe për dhëmbët tuaj. Kur konsumoni perime dhe fruta të freskëta, goja juaj krijon më shumë pështymë, e cila largon mikrobet dhe zbardh natyrshëm dhëmbët tuaj. Për më tepër, lëndët ushqyese në perimet jeshile si lakra jeshile dhe brokoli do të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të dhëmbëve tuaj. 

Shpërlani Gojën Me Ujë Pas Ngrënies. 

Nëse është e mundur, hidhini gojës një grusht me ujë menjëherë pas ngrënies për të zhdukur çdo ushqim të bllokuar në dhëmbët tuaj dhe për të ndihmuar në shmangien e njollave.

Professional teeth whitening tooth paste.

Përdorni Pastë Dhëmbësh Zbardhuese. 

Ndërsa vizitat rutinë dentare janë të nevojshme për të eliminuar njollat dhe gurëzat që mbeten, ju mund ta përshpejtoni procedurën duke përdorur pastë dhëmbësh me agjentë zbardhues çdo ditë. Shumë varietete pastash dhëmbësh përfshijnë komponentë unikë që pastrojnë butësisht dhëmbët tuaj për të eliminuar njollat, duke i bërë ato ideale për t'u përdorur ndërmjet pastrimeve profesionale dhe trajtimeve zbardhuese. Disa madje përmbajnë peroksid hidrogjeni për të ndihmuar në eliminimin e njollave dhe për t'i bërë dhëmbët më të bardhë.

Mbroni Smaltin Tuaj. 

Ju nuk do të jeni në gjendje të buzëqeshni aq shumë sa do të dëshironit nëse smalti juaj është i varfër. Smalti është një material natyral i fortë, por duke qenë se nuk përmban qeliza të gjalla, nuk është në gjendje të shërohet pasi shpërbëhet. Smalti që është dëmtuar nga sëmundjet e dhëmbëve nuk mund të riparohet dhe smalti i hollë i bën dhëmbët më të prirur ndaj njollave. Si rezultat, mbrojtja e smaltit me bazë fluori është thelbësore. Çdo pastë dhëmbësh e bërë për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga efektet e vakteve dhe pijeve acidike dhe për të forcuar smaltin tuaj përmban fluor. Si rezultat, ka më pak njolla në dhëmbët tuaj.

Professional teeth whitening treatment in AlLbania.

Merrni Një Trajtim Profesional Për Zbardhimin E Dhëmbëve.

Ndërsa secili prej këtyre sugjerimeve mund t'ju ndihmojë të mbani dhëmbët tuaj të bardhë, të vizitoni një dentist për t'i zbardhur në mënyrë profesionale është mënyra më e shpejtë për të pasur dhëmbë më të bardhë. Për t'ju ndihmuar t'i zbardhni dhëmbët tuaj, dentistët përdorin pajisje të krijuara posaçërisht që kombinojnë dritën LED me peroksid ose lloje të tjera terapie. Dentisti juaj do të zgjedhë se cila zgjidhje për zbardhimin e dhëmbëve është ideale për ju. Trajtimet profesionale të zbardhimit përdorin deri në 20 deri në 35 përqind peroksid nën rrezet UV, prandaj janë shumë më efektive se shumica e shiritave zbardhues pa recetë, të cilët shpesh përmbajnë vetëm 10 përqind peroksid. Opsionet e zbardhimit në klinikë dhe në shtëpi janë të dyja të disponueshme.

Kryeni Kontrolle Të Rregullta.

Duhet të jeni të sigurt që të vazhdoni takimet dhe ekzaminimet tuaja gjashtëmujore të higjienës orale së bashku me procedurat profesionale të zbardhimit të dhëmbëve. Dentisti do të ekzaminojë gojën tuaj për çdo problem si prishja e dhëmbëve, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve ose kanceri i gojës dhe do t'i trajtojë ato shpejt për të parandaluar probleme më serioze në të ardhmen.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

Eksploroni më shumë artikuj

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.