Si t’i mbani dhëmbët e shëndetshëm gjatë verës?

Vera është ndoshta stina e vitit që e presim më shumë. Duke qenë më e nxehta nga të katër stinët dhe ardhur menjëherë pas pranverës dhe para vjeshtës, ofron temperatura të tilla që ju lejojnë të dilni jashtë dhe të argëtoheni. Gjatë gjithë këtyre kohërave, do të keni mundësi të shkoni në vende të ndryshme për pushime dhe të provoni lloje të ndryshme ushqimesh dhe pijesh. Vera është një stinë e krijuar për të krijuar kujtime të qëndrueshme që do të realizohen për vitet në vijim. Ju duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj oral për t'u siguruar që dhëmbët të qëndrojnë të shëndetshëm gjatë gjithë verës. 

Avoiding sugary drinks and food for better dental health.

Shmangni pijet dhe ushqimet me sheqer

Temperaturat e larta gjatë verës do t'ju bëjnë të kërkoni pije të ftohta herë pas here. Një gotë me limonatë, pije të gazuara ose lëngje, është ajo që do të duhet të konsumoni për të ngopur etjen tuaj. Mund të jenë mjaft të shijshme, por jo të përshtatshme për shëndetin tuaj oral apo të përgjithshëm. Pijet dhe ushqimet me sheqer ndikojnë në shëndetin e dhëmbëve tuaj dhe mund të rezultojnë në heqjen e dhëmbëve deri në fund të verës për shkak të prishjes së dhëmbëve. Sigurohuni që ushqimet me sheqer të merren me moderim dhe që të pini shumë ujë për të qëndruar të hidratuar. Larja e dhëmbëve dy herë në ditë do t'ju ndihmojë të mbani dhëmbët të shëndetshëm dhe të keni një frymëmarrje të freskët.

Mos i përdorni dhëmbët për të hapur gjëra

Të gjithë kemi tendencën të kemi ushqim dhe pije përreth për të na mbajtur të shëndetshëm ndërsa argëtohemi, kur vjen vera. Disa nga ushqimet që konsumojmë kanë nevojë për pak forcë për t'i hapur ato, por mjetet e kërkuara janë larg mundësive tona. Mos i përdorni dhëmbët si zgjidhje. Thjesht sepse është e mundshme, nuk do të thotë se duhet. Një veprim i tillë mund të çojë në plasaritje të dhëmbëve, copëtim, apo edhe heqjen totale të dhëmbëve, gjë që mund të jetë mjaft e dhimbshme. Kontrolloni edhe fëmijët. Ata priren të vendosin në gojën e tyre gjërat më të çmendura që do të rezultojnë në lëndimin ose humbjen e dhëmbëve. Në rast të një problemi të tillë, kontaktoni Trio Dental Center dhe rezervoni një takim me një dentist për të trajtuar dhëmbin e dëmtuar. Në Trio Dental Center ne ofrojmë trajtim të shkëlqyer. Askujt nuk i pëlqen të shkatërrojë verën e tij dhe të kalojë gjysmën e saj me dhimbje ose të shkojë vazhdimisht te dentisti, që do të thotë se nuk do të mund të shijoni ushqimin, pijet apo verën aspak. 

Using fluoride for dental health.

Forconi dhëmbët me fluor

Përveç larjes së dhëmbëve duke përdorur pastë dhëmbësh me fluor, është shumë e këshillueshme që të fluori të merret nga rubineti. Ndërsa kjo nuk është gjithmonë e arritshme, veçanërisht në vende të tilla ku uji nuk është mjaft i sigurt për udhëtarët, zgjidhja më e mirë do të ishte konsumimi i ujit të fluorizuar, pasi do të ndihmojë në forcimin e smaltit të dhëmbëve.

Përdorni një pipëz të ripërtëritshme

Edhe pse mund të tingëllojë e çuditshme, në rast se nuk jeni në gjendje të shmangni pirjen e pijës suaj me gaz të preferuar, të paktën sigurohuni që po përdorni një pipëz. Një e ripërtëritshme është e mahnitshme për mjedisin, por çdo lloj pipëze do të jetë e dobishme kur bëhet fjalë për të minimizuar ekspozimin midis dhëmbëve dhe pijeve. Meqenëse pije të tilla shpesh janë të gazuara, shumë acidike ose plot sheqer, përdorimi i një pipëze mund të ndihmojë në parandalimin e disa prej përmbajtjeve që mund të shkaktojnë dëme të mëdha në smaltin e dhëmbëve.

Shijoni një filxhan çaji

Çaji është një pije e shkëlqyer kur nuk është i mbushur me sheqer. Po përpiqeni të shmangni hyrjen e baktereve në gojën tuaj, ndërkohë që zvogëloni rreziqet për problemet e zakonshme dentare si sëmundje apo prishje? Ndërroni filxhanin tuaj të kafesë me një filxhan çaj. Pirja e një filxhani çaj pranë pishinës ose ulur në verandë mund t'ju ndihmojë të ndiheni shumë më të relaksuar.

Drinking water for better oral health.

Pini ujë

Uji është i dobishëm në shumë mënyra për trupin e njeriut dhe mjedisin. Gjatë gjithë verës, uji duhet të jetë miku juaj më i mirë, për t'u siguruar që të shijoni verën tuaj në maksimum dhe të mbani një trup të hidratuar dhe të shëndetshëm. Mundohuni të shmangni pirjen e tepërt të pijeve me gaz dhe lëngjeve. Gjëja më e mirë do të ishte të pini shumë ujë. Duhet kujdes i vazhdueshëm që dhëmbët të qëndrojnë të shëndetshëm gjatë verës. Ju mund të mos jeni në gjendje t'i lani dhëmbët pas çdo vakti, por mundet ende të përdoret ujë për të shpëlarë gojën për të hequr grimcat e ushqimit, ato që mbeten midis dhëmbëve dhe në gojë. 

Konsumimi i artikujve ushqimorë të shëndetshëm

Të biesh në grackën e konsumimit të një diete jo të shëndetshme plot me akullore dhe ushqime verore si zgara, është një grackë e lehtë për t'u rënë. Por, qëllimi juaj duhet të jetë të përfshini sa më shumë gjëra të shëndetshme në vaktet tuaja. Ushqimet me sheqer janë kontribuesi kryesor në formimin e pllakëzave, të cilat më pas mund të çojnë në kavitete dhe sëmundje të dhëmbëve. Përkundrazi, furnizoni kuzhinën tuaj me fruta dhe perime për t'u siguruar që gjithmonë të keni ushqime të shëndetshme. Ato jo vetëm që do të jenë më të mira për dhëmbët tuaj, por edhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Mbroni dhëmbët tuaj ndërsa luani sporte verore

Njerëzit janë më proaktivë gjatë verës kur fillon moti i këndshëm. Ju mund të jeni një nga ata që i bashkohen një lige sportive verore si softball, volejboll ose futboll, ose ndoshta kjo është koha e vitit që ju nxirrni biçikletat ose pajisjet e ngjitjes në male. Pavarësisht nga lloji i sportit me të cilin vendosni të angazhoheni, është shumë e rëndësishme të mbroni dhëmbët gjatë të gjitha aktiviteteve tuaja verore.

Qasja më e mirë për të mbrojtur gojën tuaj gjatë lojës sportive është mbajtja e helmetave dhe mbrojtësve të gojës. Të dyja duhet të jenë gjithmonë të pajisura siç duhet për të qenë më efikaset. Nëse jeni duke luajtur një sport me ndikim të lartë si futbolli ose futbolli amerikan, helmetat janë veçanërisht kritike për të reduktuar shanset për t'u lënduar. Kur bëhet fjalë për mbrojtjen e dhëmbëve tuaj, mbrojtëset e gojës janë mjeti më efikas i sigurisë. Ato mund të ndihmojnë në parandalimin e dhëmbëve të thyer ose të copëtuar, dhe në fund të fundit, humbjen e dhëmbëve.

Protecting your lips during summer.

Mbroni buzët tuaja

Një pjesë thelbësore e ruajtjes së shëndetit të mirë oral është mbrojtja e buzëve tuaja. Lëkura në buzët tuaja është shumë më e hollë dhe përmban më pak melaninë, duke krijuar një zonë më të ndjeshme ndaj dritës së diellit dhe që do të thotë se ato janë më të prirura për t'u djegur nga dielli në ditët me diell. Ekspozimi i tepërt në diell mund të rezultojë në një shans të shtuar të kancerit të lëkurës në buzët tuaja.

Mënyra më efikase për të mbrojtur buzët tuaja nga dielli është përdorimi i kremit mbrojtës ndaj diellit. Kurdoherë që kërkoni balsam për buzë të mirë, përpiquni të gjeni diçka që ka një SPF prej të paktën 15. Balsami për buzë me SPF është projektuar veçanërisht për të ndihmuar në mbrojtjen e buzëve dhe aplikohet lehtësisht.

Shmangni përtypjen e akullit

Keni mbaruar ndonjëherë një pije të ftohtë në një ditë të nxehtë vere dhe më pas papritmas keni filluar të përtypni akullin e mbetur? Përtypja e akullit është një zakon i keq shumë popullor që mund të jetë shkatërrues për shëndetin tuaj oral. Përtypja e akullit mund të jetë shkaku i:

  • Smaltit të dëmtuar i dhëmbëve: Smalti i dhëmbëve është shtresa e jashtme që mbron dhëmbët nga prishja e dhëmbëve, acidi dhe sheqeri. Nëse smalti dëmtohet, jeni më të prekshëm ndaj kaviteteve.
  • Dhëmbët e plasaritur ose të copëtuar: Dhëmbët mund të mos jenë aq të fortë sa mund të mendoni. Akulli është në fakt mjaft i fortë dhe mund të plasë dhëmbët. Në rast se keni një dhëmb të çarë, sigurohuni që të vendosni çdo pjesë të dhëmbit të thyer në një filxhan qumësht dhe kontaktoni dentistin sa më shpejt që të jetë e mundur. Në disa raste, dhëmbët e plasaritur mund të ruhen nëse riparohen mjaft shpejt.
  • Aparatet ortodontike të dëmtuara ose mbushjet dentare: Ashtu si akulli është mjaft i fortë për të çarë dhëmbët, ai gjithashtu mund të jetë shkaku i disa dëmeve serioze për çdo pajisje orale që viziton, si mbushjet ose aparatet ortodontike.

Nëse keni dëshirë për akull, provoni çdo gjë që është më e butë, si p.sh. akulloret ose kasatat, por sigurohuni që të kenë sa në pak sheqer.

Jini të kujdesshëm me ujin e pishinës

Nëse jeni një nga ata njerëz që ju pëlqen të kaloni shumë kohë në pishina gjatë gjithë verës, jini të kujdesshëm për nivelin e pH të ujit të pishinës. Disa pishina mund të ulen në nivele të papërshtatshme pH dhe janë në gjendje të gërryejnë smaltin e dhëmbëve me kalimin e kohës. Shpëlajeni gojën me ujë të rregullt pasi të keni notuar në pishinë.

Using a mouth guard to protect your teeth.

Zvogëloni dëmtimet e dhëmbëve me një mbrojtës goje

Ka një arsye pse shumë atletë profesionistë përdorin mbrojtëse goje - sepse ato ndihmojnë në parandalimin e çdo dëmtimi të rëndë ose të kushtueshëm. Pavarësisht nëse jeni duke shijuar një lojë basketbolli, ose duke luajtur volejboll në plazh, një mbrojtëse goje është gjithmonë një veprim i zgjuar. Mbrojtësit e gojës janë të aksesueshme pa recetë, por ato duhet të jenë të adaptuara, gjë që nuk i shërben domosdoshmërisht qëllimit. Dentisti juaj është i vetmi që mund t'ju përshtatë me një mbrojtës goje që është me cilësi të lartë dhe të personalizuar-individualizuar për ju, e cila do t'ju japë shumë më tepër mbrojtje gjatë gjithë espadave sportive verore.

Vizitoni rregullisht dentistin tuaj

Për të ruajtur higjenën më të mirë orale, vizitat e rregullta te dentisti janë një domosdoshmëri. Edhe në mes të verës, kur jeni duke shijuar pushimet tuaja, është thelbësore të vazhdoni me takimet stomatologjike gjysmë-vjetore.

Kur vizitoni dentistin mund të prisni një pastrim dhe kontroll të kujdesshëm. Klinicistët tanë të aftë përdorin pajisjet dhe furçat më të avancuara dentare për të pastruar ato, veçanërisht në vendet që janë të vështira për t'u arritur, duke ndihmuar në ruajtjen e gojës tuaj të shëndetshme dhe të pastër. Do të ketë gjithashtu një kontroll për indikacionet e gingivitit ose kaviteteve dhe do t'ju ndihmojë me zakonet e higjienës orale për t'ju mbajtur të shëndetshëm.

Regular visits at the dentist for optimal oral health.

Na vizitoni sot

Ne jemi të hapur dhe gati për të parë pacientë në klinikën tonë çdo ditë. Zyra jonë dentare është dezinfektuar nga dyshemeja deri në tavan dhe ne ndjekim vazhdimisht udhëzimet e departamentit lokal dhe ndërkombëtar. Ne marrim parasysh çdo problem që mund të keni dhe dëshirojmë t'ju informojmë se ndajmë shqetësimet tuaja. Na telefononi sot për të parë nëse mund t'ju ndihmojmë që të filloni dhe të kryeni një ndryshim në stilin e jetës tuaj dhe dentare. Ne ofrojmë një gamë të gjerë shërbimesh për të rriturit dhe fëmijët dhe jemi të aftë të adresojmë çdo nevojë dentare. Nëse keni ndonjë pyetje, na kontaktoni sot në +355685577278.

Tabela e përmbajtjes

Kontaktoni

sqShqip
Request a Free Estimate, fill out the form below.